طراحی سیستم هوشمند آبیاری بارانی در ۶۰۰ هکتار از اراضی خوزستان

تهران - ایرنا - با تلاش متخصصان یک شرکت دانش بنیان کشورمان، سیستم هوشمند آبیاری بارانی بر اساس سیستم‌های پیشرفته کم‌فشار متحرک خطی (لینیر) در مزرعه ای به وسعت ۶۰۰ هکتار به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایران کشوری گرم و خشک است که با کمبود منابع آب شیرین مواجه است. با این حال حجم عظیمی از منابع آب کشور در بخش کشاورزی به هدر می رود.

این یعنی هر چه سریع تر باید به فکر اصلاح روش های آبیاری باشیم تا از گسترش هرچه بیشتر بحران جلوگیری کنیم.

آبیاری هوشمند سیستمی است که آبیاری زمین مورد نظر را با توجه به نیاز آن زمانبندی کرده و به صورت خودکار، در زمان های مختلف زمین را آبیاری می کند.

برخلاف کنترل کننده های آبیاری قدیمی که بر اساس برنامه ها و زمانبندی از پیش تعیین شده عمل می کنند، کنترلرهای آبیاری هوشمند آب وهوا، شرایط خاک، تبخیر و میزان آب مورد نیاز گیاه را سنجیده و به شکل خودکار زمانبندی آبیاری را برای شرایط حال حاضر زمین تنظیم می کنند.

نیما ترابی فارسانی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان این که فعالیت های این شرکت در دو، سه سال اخیر معطوف به پروژه های بزرگ طراحی و اجرای سیستم های هوشمند آبیاری تحت فشار بوده است، اظهارکرد: یکی ازسیستم های طراحی شده شامل ۱۸ دستگاه لینیر است که به طور همزمان کار می کنند.

وی افزود: هم اکنون فاز اجرای این سیستم در حال پیگیری است و در مرحله بعد با طراحی سیستم کنترل مرکزی نسبت به هوشمندسازی سیستم آبیاری تحت فشار اقدام خواهد شد.

این فعال فناور در خصوص مزایای سیستم های هوشمند آبیاری تحت فشار گفت: این سیستم که با سنجش رطوبت خاک، امکان آبیاری خودکار در زمان بهینه را فراهم می کند و ضمن جلوگیری از اتلاف آب به بالا بردن راندمان سیستم و کم کردن مصرف انرژی و صرفه جویی در نیروی انسانی و همچنین کاهش تنش وارده به گیاه کمک می کند.

وی خاطرنشان کرد: راندمان آبیاری سیستم های بارانی به تنهایی حدود ۶۰، ۷۰ درصد است که با مدیریت هوشمند آن امکان بهره برداری بهینه از منابع آب موجود و صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب به میزان یک سوم تا یک دوم فراهم می شود.

ترابی با بیان این که این قبیل سیستم های هوشمند آبیاری به اقتضای شرایط و به صورت منحصر به فرد برای هر مزرعه طراحی و اجرا می شود، در خصوص میزان اشتغالزایی این مجموعه دانش بنیان گفت: با آغاز اجرای این طرح برای حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر اشتغالزایی می شود که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم همین میزان اشتغالزایی را حفظ کنیم.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =