۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۰
کد خبرنگار: 2178
کد خبر: 83484587
۰ نفر

برچسب‌ها

دیده بان حقوق بشر خواستار آزادی تظاهرکنندگان مصری شد

تهران - ایرنا - دیده بان حقوق بشر امروز (شنبه) با صدور بیانیه ای از مقامات مصر خواست تا هرچه سریع تر افرادی که در پی تظاهرات دو روز اخیر در این کشور بازداشت شده اند را آزاد کنند.

به گزارش روزنامه القدس العربی، این نهاد حقوقی همچنین از مقامات مصری خواست در چارچوب احترام به قوانین بین المللی و رعایت حقوق بشر، حق برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز از سوی مردم این کشور را به رسمیت بشناسند.

این سازمان افزود: تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از قاهره نشان می دهد که نیروهای ارتش و پلیس ، میدان التحریر و تظاهرکنندگان را محاصره کرده و با سرکوب مخالفان آنان را دستگیر می کنند.

رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده بان حقوق بشر هم گفت: نیروهای امنیتی مصر به صورت پیاپی با استفاده از زور تظاهرات مسالمت آمیز مردم را به خشونت می کشند. آنها باید بدانند که تمام دنیا نظاره گر آنان است و باید اقداماتی اتخاذ شود تا بار دیگر شاهد تکرار فجایع قبلی در این کشور در برخورد با مخالفان نباشیم.

دیده بان حقوق بشر همچنین از «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر خواست نیروهای امنیتی کشورش را به رعایت استانداردهای بین المللی در مقابله با تظاهرکنندگان ملزم کند.

این سازمان با انتقاد از السیسی نوشت: رئیس جمهوری مصر در ماه های اخیر پیوسته نسبت به برگزاری تظاهرات هشدار داده و در تمام سال های ریاست جمهوری خود بی هیچ دلیلی و به صورت فزاینده از نیروهای امنیتی برای سرکوب هر صدای مخالفی استفاده کرده است.

جمعی از مردم مصر جمعه شب با تجمع در میدان "التحریر" قاهره شعارهایی علیه "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهوری این کشور سر دادند. این تظاهرات امروز (شنبه) هم ادامه داشته است.

 کاربران در شبکه های اجتماعی تصاویر و فیلم هایی منتشر کردند که نشان می داد تجمعاتی در میدان "التحریر" و "طلعت حرب" قاهره پایتخت مصر و میادین دیگر این شهر، همچنین در منطقه "دلتای نیل"، شهر "اسکندریه" (شمال) و در شهر "سوئز" در شمال شرق این کشور شکل گرفته است.

این تظاهرات، نخستین حرکت اعتراضی ضد دولتی در میدان التحریر پس از سال ۲۰۱۱ و آغاز بهار عربی در مصر است که به دنبال آن به حکومت سی ساله "حسنی مبارک" رئیس جمهوری پیشین مصر پایان داد.

برپایی تظاهرات ضد دولتی در مصر چند ساعت پس از آن روی داد که السیسی برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قاهره را به مقصد نیویورک ترک کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha