مشکلی در حوزه امنیت مراسم اربعین نداریم

تهران- ایرنا- رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه مشکلی در تامین امنیت مراسم اربعین نداریم،‌گفت:‌ با تمام توان و استفاده از ظرفیت‌ها بحث اربعین را در اولویت کارهای خود در نیروهای مسلح قرار می‌دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» روز شنبه در نشست کمیته هماهنگی و پشتیبانی قرارگاه اربعین نیروهای مسلح، با اشاره به اهمیت برگزاری هر چه باشکوهتر مراسم اربعین حسینی، اظهار داشت: سال گذشته نیروهای مسلح همچون سنوات قبل توفیق خدمت رسانی به زائران حسینی را داشتند و بحمدالله به لحاظ امنیتی نیز کار را با موفقیت به پایان رساندند.
وی افزود: امسال هم بخش های مختلف کشوری از جمله وزارت کشور و نیروهای مسلح اعم از نیروی انتظامی، سپاه، ارتش، وزارت دفاع، بسیج و... در برگزاری این همایش عظیم با تمام توان و انگیزه بالا شرکت خواهند کرد تا بستر و ظرفیت‌های مناسب جهت تسهیل سفر زائران ایجاد شود.
سرلشکر باقری اضافه کرد: همانطور که نیروهای مسلح در امدادرسانی‌ها و مقابله با بلایای طبیعی پیشرو هستند و در این راه از همه توان استفاده می کنند، در برگزاری مراسم بزرگ اربعین حضرت ابا عبدالله نیز به همین ترتیب عمل می‌کنند.
وی با اشاره به اهمیت هماهنگی و انسجام در برگزاری هر چه بهتر و مطلوب‌تر این مراسم بزرگ، عنوان کرد: مراسم پیاده روی اربعین حسینی سال به سال نسبت به گذشته بهتر برگزار می‌شود و بحمدالله همکاری و تعامل میان دستگاه‌ها و نیروهای مسلح در این رابطه گسترده‌تر شده و باید این تعاملات نیز توسعه و ارتقا یابد.
َرئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص برگزاری مراسم بزرگ اربعین حسینی عنوان کرد: معظم له اخیرا در دیدار با موکب داران عراقی فرمودند «توجه به زیارت اربعین یکی از راه‌ها و بسترهای تمدن‌سازی اسلامی است.»
سرلشکر باقری با قدردانی از مردم مهمان نواز عراق گفت: توجه داشته باشیم که کشور عراق در سال‌های اخیر درگیر جنگ و مقابله با تروریست های تکفیری بوده و هم اکنون نیز آنان به دنبال استقرار امنیت در سراسر کشورشان هستند؛ در روزگاری نه چندان دور از همین موکب‌ها در جهت اسکان آوارگان جنگی استفاده می‌کردند.
وی افزود: مسلما در چنین شرایطی پذیرش چندین میلیون زائر برای کشور عراق دشوار خواهد بود، لذا باید تلاش کنیم تا با هماهنگی و انسجام بیشتر در این رابطه گام برداریم و امکانات لازم را جهت برطرف شدن نیازها تهیه و تمهید کنیم و بخش قابل توجهی از کار زائران را در حوزه های مختلف اسکان، حمل و نقل، تغذیه، بهداشت، امنیت و... را خودمان بر عهده گرفته و به نحو احسن انجام دهیم.

مراسم اربعین پذیرای مبارزان با ظلم و ستم استکبار است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از مراسم اربعین حسینی به عنوان نمایش بزرگ وحدت میان شیعیان و مسلمانان جهان یاد کرد و افزود: این همایش حتی پذیرای آزادیخواهان و مبارزان با ظلم و ستم استکبار جهانی است و در این مراسم بزرگ، پیروان دیگر ادیان الهی نیز که به تناسب فطرت انسانی‌شان، ظلم‌ستیز هستند، شرکت می کنند.
سرلشکر باقری با اشاره به ابلاغیه دستورالعمل جامع ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: مسئولیت اصلی برگزاری این مراسم با ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور است که کار را سازماندهی می کند و تلاش ها و فعالیت های مستمری هم تاکنون در این رابطه داشته است.
وی ادامه داد: همچنین نیروی انتظامی در جهت برگزاری این مراسم بزرگ در داخل کشور و از مبدا حرکت کاروان‌های اربعین حسینی، سازماندهی، کنترل، امنیت، مدیریت مسیر و جاده ها، تا برقرای نظم و امنیت و تسهیل سفر زائران اربعین را برعهده دارد که کار بسیار سنگین و ارزشمندی است.
باقری تصریح کرد: امسال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با همکاری و هماهنگی با حشدالشعبی با تمامی توان در این رابطه وارد عمل شده است و خصوصا در خاک عراق مسئولیت سنگینی را در راستای برقراری نظم و امنیت و اسکان و بهداشت و تغذیه زائران بر عهده دارد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در حوزه نقل و انتقالات بالگردی و ترابری و همچنین در خصوص بهداشت و درمان، اسکان، برقراری موکب و... مسئولیت های خطیری را عهده‌دار است. وزارت دفاع نیز در حوزه حمل و نقل و برقراری شرایط امن برای تردد زائرین و استقرار موکب ها نیز مسئولیت هایی را عهده دار است.

مسئولیت داریم بحث اربعین را در اولویت کارهای خود در نیروهای مسلح قرار دهیم

سرلشکرباقری خاطرنشان کرد: با نگرشی که فرمانده معظم کل قوا نسبت به برگزاری مراسم بزرگ اربعین حسینی دارند، ما نیز مسئولیت داریم تا با تمام توان و استفاده از ظرفیت‌ها بحث اربعین را در اولویت کارهای خود در نیروهای مسلح قرار دهیم.
وی با اشاره به حساسیت ماموریت های امنیتی و ضروت ارتقای تمهیدات لازم در این زمینه عنوان کرد: بحمدالله با ظرفیت‌سازی‌ و هماهنگی‌های انجام شده در عرصه های مختلف تهدیدات متصور در بخش های پدافند هوایی، حوزه دریایی و هوایی و.... آمادگی‌ های اطمینان بخش فراهم شده است و در این راستا اجازه نخواهیم داد به ماموریت اصلی دفاعی و امنیتی نیروهای مسلح در این مقوله مهم، خدشه‌ای وارد شود.
سرلشکر باقری ادامه داد: باید تلاش کنیم تا مشکلات حمل و نقل زائران کاهش یابد و در این حوزه نیاز است تا بخش های مهندسی زیرساخت های لازم را ایجاد کرده و مشکلات را مرتفع کنند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به تجربیات سال‌های گذشته، گفت: همانطور که در سال گذشته با همکاری نیروهای مسلح و حشدالشعبی مشکلی در حوزه امنیت نداشتیم امسال نیز با هوشیاری و تمهیدات در نظر گرفته انشاءالله مشکلی نخواهیم داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =