بایدها و نبایدهای شهرآورد از نگاه مربی اسبق تیم ملی

تهران- ایرنا- مربی اسبق تیم ملی ایران گفت: هر تیمی که استرس کمتری داشته باشد می تواند برنده شهرآورد شماره ۹۱ باشد.

نود و یکمین شهرآورد پایتخت روز یکشنبه از ساعت ۱۶ با قضاوت موعود بنیادی فر آغاز می‌شود. دیداری که مانند همیشه آبستن حوادث بسیاری است. با این حال خیلی از اهالی فن و علاقمندان به فوتبال، امید چندانی به زیبا شدن بازی فردا ندارند.

در همین رابطه گفت‌وگویی را با هومن افاضلی، مربی اسبق تیم ملی ایران داشتیم. وی درباره نمایش سرخابی‌های پایتخت در سه هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر اظهار داشت: هیچ‌کدام از دو تیم به اندازه پتانسیل نفری خود بازی نکرده‌اند. خصوصا استقلال اصلا در شرایط قابل قبول و در حد نام خود نیست. دلایل مختلفی می‌تواند در این امر دخیل باشد که می‌تواند قابل تامل باشد.
وی در ادامه افزود: استقلال یکی دو مهره کارآمد خود در میانه میدان را از دست داده که هنوز جایگزین مناسب برای آنها پیدا نشده است. از طرفی خارجی‌هایی هم که به این تیم پیوسته‌اند با شرایط جدید وفق پیدا نکرده‌اند و نمی‌توان درباره کیفیتشان نظر داد. مشخص نیست که آنها در قواره استقلال هستند یا خیر.

این کارشناس فوتبال با بیان اینکه مساله بعدی راجع به آندره آ استراماچونی است، افزود: استراماچونی هنوز خودش را با فوتبال ایران و شرایط خاصی که دارد مطابقت نداده و هضم نکرده است. او زیاد عصبی می‌شود و همین مساله باعث شده تا نتواند روی کار اصلی‌اش تمرکز کند. استرا همچنان در فاز شناخت به سر می‌برد ولی ذهنش مشغول مسائل دیگر شده و به همین دلیل هنوز به نتیجه نرسیده است.
سرمربی اسبق تیم فوتبال امید ایران درباره اوضاع پرسپولیس خاطرنشان کرد: کالدرون هنوز به شناخت کافی از بازیکنانش و توانایی‌های آنها نرسیده است. او به دنبال پیدا کردن بهترین آرایش ممکن است. پست بازیکنان مدام تغییر می‌کند و این شرایط از آنها سلب می‌شود که بتوانند باهم آشنا شوند و ایده های کالدرون را به خوبی درک کنند.
افاضلی در پاسخ به این سوال که چرا کیفیت شهرآوردهای پایتخت خصوصا در چند سال اخیر کاهش پیدا کرده اذعان داشت: از لحاظ فرنگی شرایط احساسی در کشور و جامعه ما وجود دارد که در تصمیم گیری‌ها تاثیر زیادی می‌گذارد. وقتی شما فقط احساست را به زمین می‌آوری به چنین مشکلاتی برخورد می‌کنی. همه چیز نباید به احساس وابسته باشد و منطق هم می‌بایست دخیل باشد.

این مربی فوتبال گفت: تمرین‌های لازم برای کنترل احساسات می‌تواند به بازیکنان و حتی کادر فنی در این راه کمک کند. همانطور که پیش‌تر گفتم شرایط دو تیم ایده‌آل نیست و هنوز شکل نگرفته‌اند. توقع اینکه بازی باکیفیتی را ببینیم سخت است و احتمالا شاهد جدالی درگیرانه و محتاطانه خواهیم بود که حواشی زیادی دارد. اولویت ابتدایی هر دو تیم این است که شکست نخورند.
وی درباره صحبت‌های جنجالی کالدرون در نشست خبری پیش از بازی برابر استقلال که به تیم حریف پرداخته بود و بازیکن تیم خود یعنی جونیور براندائو را ارزان و انتخاب نهمش عنوان کرده بود گفت: کالدرون مربی باتجربه‌ای است و این مربی که میدان‌های بزرگی را دیده بعید است حرفی را بدون فکر بزند. او قطعا با حرف و برنامه چنین جمله‌هایی را بر زبان آورده است. اما من اگر جای او بودم درباره بازیکن خودم و بازیکن تیم حریف صحبت نمی‌کردم. چون این کار باعث می‌شود روحیه بازیکن خودم پایین بیاید و بازیکن تیم حریف هم تحریک شود.
افاضلی در پایان درباره برگ برنده این بازی تصریح کرد: مهمترین فاکتوری که می‌تواند حکم برگ برنده را در این بازی داشته باشد؛ کنترل احساسات و داشتن استرس کمتر است. هر تیمی از لحاظ روانی آماده تر باشد برنده خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =