پیشکسوتان فرهنگ و هنر  مشتاقان این عرصه را راهنمایی می‌کنند

تبریز - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: نخبگان و پیشکسوتان فرهنگ و هنر مانند دیده‌بانی چراغ به دست مشتاقان این عرصه را در این مسیر راهنمایی می‌کنند.

به گزارش ایرنا، محمد محمدپور روز شنبه در مراسم تجلیل از اساتید پیشکسوت هنر موسیقی آذربایجان شرقی با بیان اینکه نخبگان و پیشکسوتان فرهنگ و هنر، ستون خیمه این حوزه هستند، افزود: اهمیت حضور این افراد در این عرصه امری صوری و نمادی نیست بلکه اساسی و راهبردی است.

وی اظهار داشت: ارج گذاشتن به بزرگانی که در راه پیشرفت و اعتلای فرهنگ و هنر متعالی این مرز و بوم  دلسوزانه تلاش می کنند، ضروری بوده و این جلسه نیز با همین رویکرد برگزار شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، انقطاع و گسست نسلی را از آسیب‌های حوزه‌ فرهنگ و هنر اعلام کرد و گفت: پیشکسوتان حلقه وصل نسل‌های پیشین با نسل جدید و جوان هستند.

محمدپور، ادامه داد: اگر در حوزه‌ فرهنگ و هنر گسستی بوجود بیاید، این حوزه دچار آسیب می‌شود، زیرا اگر نسل جوان نسبت به تاریخ و تمدن خویش ناآگاه و از افتخارات فرهنگ و تمدن بی‌خبر باشد، نمی‌تواند مسیر آینده را به درستی بپیماید.

وی یادآوری کرد: نسل جوان باید بداند که گذشتگان این مرز و بوم چه تلاش ها کرده و چه افتخاراتی را آفریده‌اند و این افتخارات را چراغ راهی برای رسیدن به قله های افتخار قرار دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: همه‌ ما به فرهنگ و هنر کشورمان مدیون هستیم و همه باید در این جریان سیال و پویا اثرگذار باشند.

محمدپور، موسیقی را هنری ارزشمند و ندای درونی انسان دانست که از احساسات زلال هنرمندان این حوزه نشات می‌گیرد و افزود: این هنر در روح و جان انسان‌ها اثر می گذارد و اگر نتوانیم آرمان ها، آرزوها، تاریخ و گذشته خود را با زبان این هنر فاخر و اصیل بیان کنیم موسیقی وارداتی آن را به سمت نابودی سوق خواهد داد.

وی اظهار داشت: مردم طالب آثار فاخر، گران‌سنگ و باکیفیت هستند بنابراین هنرمندان در رشته‌های مختلف باید پاسخگوی ذائقه و خواست مخاطب نیز باشند.

محمدپور با تاکید بر جایگاه ویژه آذربایجان در عرصه‌ فرهنگ و هنر در تمام زمینه ها به ویژه موسیقی، ادامه داد: توسعه و پیشرفت جوامع بدون توسعه فرهنگی و هنری تحقق پیدا نمی کند و این توسعه فرهنگی بر دوش نخبگان و انسان هایی است که چراغ راه بشریت هستند.

در این نشست پیشکسوتان هنر موسیقی به بررسی موسیقی اصیل در استان و راه های بالنده‌تر شدن آن پرداختند.

۸۰۲۳/۵۱۸

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha