عکس‌ها و متن‌ها، جایگزینی برای گردشگری‌های تاریخی

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی،گفت: تخریب مکان‌های گردشگری در کشور موجب شده تا عکس‌ها و متن‌های به جا مانده از آثار تاریخی بار دیگر زنده شده و اهمیت پیدا کنند.

به گزارش عصر شنبه روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، احمد چایچی این مطلب را در کارگاه آموزشی « باستان شناسی تاریخی، گردشگری و تاریخی راه انزلی به تهران در دوره قاجار » که به همت پژوهشکده گردشگری برگزار شد، مطرح کرد.
وی تصریح کرد: امروزه به دلیل تخریب و از بین رفتن برخی اماکن تاریخی در کشور وجود متن در باستان شناسی تاریخی از اهمیت خاصی برخوردار است و ما با وجود عکس ها و متن های باقی مانده از آن دوران ها می توانیم به گذشته خود پی ببریم.
وی افزود: نیاز امروز ما در گردشگری تاریخی به متن و عکس های به جا مانده بسیار است.
چایچی با بیان اینکه مخاطب گردشگری عام است، ادامه داد: مطالعات و تحقیقات گسترده در گردشگری موجب نگارش متن هایی می شود که ما را با گذشته بیشتر آشنا می کند.
او عنوان کرد: در این کارگاه آموزشی مسیر انزلی به تهران و بالعکس و آثار باقی مانده از دوره قاجار در این مسیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی به وجود ۳۰۰ عکس باقی مانده برای این مسیر اشاره کرد و گفت: وجود این عکس ها تحول عمده ای را در برنامه گردشگری ایجاد خواهد کرد.
عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی اظهار داشت: در مستند گردشگری تاریخی ما با تنوع فوق العاده زیادی مواجه هستیم که نیاز مند سرمایه گذاری است تا بتوانیم طبق اسناد و مدارک و یا عکس های به جا مانده آثار تاریخی و یا مکان های تاریخی را که تخریب شده و یا از بین رفته اند را بازسازی کنیم ویا بسازیم.
چایچی در ادامه تعاریفی را از گردشگری، تاریخ، علم باستان شناسی، باستان شناسی تاریخی و گردشگری تاریخی ارائه داد.
وی در تکمیل تعریف گردشگری تاریخی عنوان کرد که نوعی از گردشگری است که بر روی سرگذشت برخی مکان ها، انسان ها، اشیا و رویدادها تکیه می کند.
این عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی، تاکید کرد: گردشگری تاریخی می تواند کاملا تخصصی و یا به صورت ترکیبی با دیگر گردشگری ها انجام می شود و یکی از مشکلات این نوع گردشگری آمیخته شدن تاریخ با اسطوره و افسانه است.
در این کارگاه عکس های مختلف از آثار مسیر انزلی به تهران در دوره قاجار به نمایش گذاشته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =