اشرف غنی: افغانستان بیش از هر وقت به صلح نزدیک شده است

تهران – ایرنا – رئیس جمهوری دولت وحدت ملی افغانستان امروز شنبه در سخنانی به مناسبت روز جهانی صلح و با وجود تشدید حملات گروه طالبان ، گفت که این کشور بیش از هر زمانی به صلح نزدیک شده است.

به گزارش رسانه های افغانستان ، محمد اشرف غنی در یک پیام ویدیویی به مناسبت روز جهانی صلح گفت صلح واقعی در افغانستان زمانی قابل تامین است که خونریزی پایان یافته و آتش‌بس اعلام شود.

اشرف غنی در این پیام ویدیویی که امروز شنبه منتشر شده، همچنین افزود:  جنگ راه حل نیست و تمام مراجع دینی  و همه مراکز معتبر فتوای جامعه اسلامی ، جنگ در افغانستان را حرام شمرده‌اند.

به گفته‌ رییس‌جمهور افغانستان ، گروه طالبان اگر صلح می‌خواهد، حکومت افغانستان برای یک لحظه هم خواستار دوام جنگ نیست. وی افزود: یک بار دیگر به صراحت می‌گویم که گناه تمام قتل‌ها و خونریزی‌ها به گردن کسی است که صلح و آتش‌بس را نمی‌پذیرد .

اشرف غنی گفت: باوجود نیت‌های شوم مخالفان ثبات، امنیت و پیشرفت در افغانستان، کشور بیشتر از هر وقت دیگر به صلح نزدیک شده است. دولت وحدت ملی در طول پنج سال گذشته برای دست‌یافتن به صلح پایدار، عادلانه و باعزت در کشور تلاش‌های زیادی انجام داده است که در نتیجه‌ این تلاش‌ها موضوع صلح افغانستان از حاشیه به متن آمده و تحقق صلح از یک رویای دور به یک واقعیت نزدیک و دست‌یافتنی مبدل شده است.

غنی در این پیام ویدیویی تصریح کرد: دولت وحدت ملی در پنج سال گذشته موضوع صلح را از موضوع ضمنی به گفتمان مسلط سیاسی افغانستان مبدل کرده است. او در عین حال گفت که بهترین راه حل منازعات 40ساله مشارکت سیاسی و حمایت از انتخابات و نظام جمهوری است.

پیام ویدئویی رئیس جمهوری افغانستان امروز شنبه در مراسمی در کابل به مناسبت روز جهانی صلح پخش شد. در همین حال ، عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح، در این مراسم گفت که حکومت برای برقراری صلح در کشور تلاش می‌کند و مصمم است تا این کاروان را با موفقیت  به سرمنزل مقصود برساند. 

سیما سمر، رییس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در این مراسم  اظهار کرد: باید در گفت‌وگوهای صلح همه ارزش‌ها و دستاوردهای چند سال اخیر حفظ و تقویت شود.

 اظهارات رئیس جمهوریافغانستان و مراسم بزرگداشت روز جهانی صلح در حالی است که تلاش های صلح در افغانستان به علت حملات طالبان دچار مشکل شده و گفت و گوهای صلح آمریکا با طالبان نیز پس از 9 دور متوقف شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته است هنگامی که از آماده نبودن طالبان برای آتش بس آگاه شد، دیدار با رهبران این گروه را در ایالات متحده لغو کرد. ترامپ سه هفته پیش گفت وگوهای صلح با طالبان را متوقف ساخت و علت آن را افزایش خشونت از سوی طالبان خواند. 

قرار است چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه آینده ششم مهر ماه برگزار شود و رسانه های افغانستان نسبت به تشدید حملات طالبان در شهرهای این کشور از جمله کابل هشدار می دهند و آن را یک چالش جدی برای برگزاری انتخابات می دانند. طالبان پیشتر با صدور بیانیه ای روند انتخابات را "جعلی" دانسته و از مردم خواسته که از تجمعات انتخاباتی و مراکز رای گیری دور بمانند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =