وعده ساماندهی منازل مبله شیراز،حداکثر تا پایان سال ۹۸

شیراز-ایرنا-رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان فارس با وعده جمع‌آوری کسانی که به توصیف او به صورت غیرقانونی منازل مبله را اجاره می‌دهند گفت: مقرر شده با هماهنگی مراجع قضایی و جامعه هتلداران فارس اقدامات لازم برای ساماندهی منازل مبله صورت گیرد و این هدف حداکثر تا پایان سال ۹۸ محقق شود.

سرهنگ فیض الله حیاتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: منازل مبله در ابتدا با توجه به نیاز کشور به مراکز اقامتی در استان‌های خراسان و شمال کشور که با کمبود مراکز اقامتی مواجه بودند ایجاد شد و برخی افراد منازل شخصی خود را در ایام خاص در اختیار مسافران قرار دادند اما این موضوع به مرور زمان به سایر استان ها تسری پیدا کرد و در سال ۷۹ شروع فعالیت منازل مبله در استان فارس بود.

هیچ خانه‌ای در فارس مجوز ندارد

وی مشکلات ناشی از فعالیت منازل مبله را در ابعادی مانند بهداشتی،امنیتی ،اخلاقی ،فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: بروز موارد و مشکلاتی که در سال های اخیر در منازل مبله رخ داد موجب شده که این طرح که رفته رفته به سمت ساماندهی پیش می رفت و شاید می توانست باری از کمبود مراکز اقامتی در فصول اوج سفر بر دارد به سمت حذف شدن پیش رود بگونه ای که در حال حاضر هر مکانی که بعنوان منزل مبله در شیراز و استان فارس مورد استفاده قرار می‌گیرد محلی غیرقانونی و فاقد مجوز است.

رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی فارس اظهار داشت: در دوره‌ای اینگونه منازل با هدف ساماندهی تحت عنوان خانه مسافر به رسمیت شناخته شد و اداره‌کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی این کار در استان‌ها تعیین و این خانه ها زیرمجموعه جامعه هتلداران تعریف شد.

او با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲۸ خانه مسافر در استان فارس متقاضی دریافت پروانه فعالیت هستند،افزود: تشکیل پرونده اولیه و ساماندهی خانه مسافرها در جامعه هتلداران انجام می شود و تائید صلاحیت نیز بر عهده نیروی انتظامی است.

رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی فارس: فعالیت ۱۳۰۰ خانه مبله
شناسایی شده در شیراز

حیاتی عنوان کرد: در حال حاضر در سطح شهر شیراز هزار و ۳۰۰ منزل مبله شناسایی شده که بصورت غیرقانونی فعالیت می کنند و فعالیت این خانه ها مورد تائید نیروی انتظامی نیست.

وی اظهار داشت: ۱۲۸ خانه مسافر در سایت اداره نظارت بر اماکن عمومی فارس ثبت نام شده و صاحبان آن ها تائیدیه‌های اولیه را اخذ کرده اند اما صدور مجوز نهایی که باید از جانب اداره کل میراث فرهنگی صادر شود هنوز معطل مانده است.

وی اضافه کرد: مجوزهایی که در گذشته برای فعالیت خانه‌های مبله صادر می شد بصورت یکماهه و دوماهه بوده اما اخیرا پیشنهاد داده شده که برای کاستن از سیر بوروکراسی اداری مدت این مجوزها به ۶ ماه افزایش یابد.

رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان فارس اضافه کرد: بحث اصلی درخصوص فعالیت خانه های مبله درخصوص مسائل اخلاقی است و اینکه این خانه ها بصورت غیرقانونی و ساعتی در اختیار افراد قرار می گیرد و همین مسئله زمینه ترویج فساد و فحشا را در جامعه فراهم کرده است.

او عنوان کرد: نیروی انتظامی سایتی را با هدف نظارت بر فعالیت خانه های مسافر طراحی کرده که تاکنون ۳ خانه مسافر در این سامانه عضو شده اند و مسافرینی که وارد این خانه ها می شوند اسامی آنها در این سامانه ثبت می شود و برنامه ریزی شده که بعد از صدور مجوز نهایی توسط میراث فرهنگی تمام خانه های مسافر فارس به این سامانه متصل شوند و مانند هتل ها و میهمان پذیران اسامی تمام مسافرین را قبل از پذیرش در این سامانه ثبت کنند و اگر بصورت روزانه این کار صورت نگیرد اجازه فعالیت این واحدها لغو می شود.

وی اعلام کرد: شهروندان می توانند برای جمع آوری افرادی که منازل مبله را بصورت غیرقانونی اجاره می دهند با تلفن ۱۱۰ تماس حاصل کنند که سریعا شهرداری با هماهنگی نیروی انتظامی این کار را انجام خواهد داد.

شهر صدرا مرکز  مبله‌ها

رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان فارس در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که پراکندگی هزار و ۳۰۰ خانه مبله ای که در شیراز شناسایی شده و بصورت غیرقانونی فعالیت می کنند چگونه است،گفت: بیشترین تعداد خانه‌های مبله که بصورت غیرقانونی در شهرستان شیراز فعالیت می کنند در شهر جدید صدرا قرار دارد.

وی ادامه داد: در شهر صدرا مکان تاریخی و فرهنگی که مورد بازدید گردشگران و مسافران باشد وجود ندارد و اغلب افراد با اهداف دیگری از خانه های مبله استفاده می کنند.

وی اظهار داشت: حدود ۲۵ درصد منازل مبله‌ای که در شهرستان شیراز بصورت غیرقانونی فعالیت می کنند در شهر جدید صدرا قرار دارد و مابقی در شیراز و شهرک های اطراف این شهر واقع شده است.

حیاتی تاکید کرد: تا پایان سال ۹۸ و در پی راه اندازی سامانه‌ای که با هدف ساماندهی خانه‌های مسافر ایجاد خواهد شد تمامی افرادی که بعنوان کلید به دست در سطح شیراز فعالیت  می کنند و خانه های مبله اجاره می دهند از سطح شهر جمع آوری می شوند.

رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان فارس گفت: خانه های مسافر موظف هستند مانند مهمان‌پذیر و هتل مدارک هویتی مسافرین را کنترل کنند و اگر این کار انجام نشود خلاف قانون است.

وی مشکل اصلی خانه های مبله را در سطح استان فارس تنها در شهر شیراز دانست و گفت: شهروندان و مسافرین باید از ورود به منازل مبله خودداری و پرهیز کنند چون هیچگونه تائیدیه ای در حال حاضر از سوی نیروی انتظامی و سایر دستگاه های متولی برای این مکان‌ها صادر نشده است و اگر هر اتفاقی برای شخصی رخ دهد مسبب آن خود افراد هستند و راه پیگیری قانونی برای نیروی انتظامی نیز وجود ندارد.

حیاتی افزود: نیروی انتظامی در نوروز ۹۹ در همه ورودی های شیراز مستقر می شود و از فعالیت منازل مبله غیرقانونی ممانعت خواهد کرد.

۹۸۷۳ /۱۸۷۶ 

اخبار مرتبط