صادرات کالا از سیستان و بلوچستان به افغانستان رشد ۸۶ درصدی داشته است

زاهدان- ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: صادرات کالا از این استان به افغانستان در پنج ماهه نخست سالجاری به افزون بر ۱۹۲میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر ارزش، رشد ۸۶ درصدی داشته است.

نادر میرشکار روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مجموع صادرات از گمرکات و بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان به افغانستان در پنج ماهه نخست امسال به ۱۹۲ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۷۴ دلار رسیده است.

وی ادامه داد: میزان صادارت در پنج ماهه نخست سالجاری از گمرکات سیستان و بلوچستان به افغانستان ۳۵ میلیون و ۷۰۹هزار و ۲۱۲ دلار و از بازارچه‌های مرزی این استان ۱۵۷ میلیون و ۸۶ هزار و ۸۶۲ دلار بوده است. 

رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان اقلامی چون مصالح ساختمانی (سیمان)، خرما، گوجه‌فرنگی و صیفی‌جات را عمده‌ترین محصولات صادر شده به افغانستان عنوان کرد.

وی اظهار داشت: بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان عملکرد صادراتی قابل توجهی را به خود اختصاص داده‌اند و از دلایل عمده افزایش صادرات می‌توان به دسترسی آسان به بازار کشورهای همسایه، سهولت فرآیند انجام صادرات و نیز بروکراسی اداری کمتر در بازارچه‌ها اشاره کرد.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان دارای هفت بازارچه مرزی فعال شامل بازارچه‌های مرزی گمشاد و میلک در شهرستان هیرمند، بازارچه مرزی میرجاوه، بازارچه مرزی کوهک و جالق شهرستان سراوان، بازارچه مرزی پیشین شهرستان سرباز و بازارچه مرزی ریمدان شهرستان چابهار است. 

علاوه بر این بازارچه‌های مرزی جدید بش‌دلبر، تخت عدالت و شاهگل به ترتیب در شهرستان های نیمروز، هیرمند و زهک، بازارچه بدوکی میرجاوه در شهرستان میرجاوه و بازارچه میل ۴۶ در شهرستان سراوان نیز در این استان به تصویب هیات دولت رسیده و در مرحله آماده سازی قرار دارند. 

۹۹۱۴**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =