استاندار خراسان شمالی: زائران اربعین نباید با مشکل مواجه شوند

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: برنامه‌ریزی همایش اربعین حسینی باید به‌گونه‌ای منسجم و منظم انجام شود که زائران کربلا با هیچ مشکلی مواجه نشوند.

به گزارش ایرنا محمدعلی شجاعی روز شنبه در همایش خادمان و دست‌اندرکاران اربعین حسینی این استان از راهپیمایی اربعین به عنوان رویداد بزرگ اجتماعی، سیاسی و مذهبی یاد کرد و با تاکید بر برقراری امنیت کامل برای زائران، اظهار داشت: تمامی تدابیر لازم برای امنیت زائران امام حسین (ع) پیش بینی شده است.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی از تشکیل کمیته ای برای اعزام خبرنگاران استان به کربلای معلی به منظور پوشش شایسته خبری مراسم اربعین حسینی خبر داد و گفت: رسانه ها در پوشش این رویداد نقش موثری دارند و باید به گونه‌ای عمل کنند که حضور خراسان شمالی در این پویش جهانی به خوبی دیده شود.

شجاعی همچنین با اشاره به افزایش سه برابری تعداد پروازهای فرودگاه مرکز استان در هفته، خاطرنشان کرد: پیگیر برقراری پرواز به عتبات عالیات و نیز حج هستیم.

پیش‌بینی رشد ۵۰ درصدی زائران اربعین خراسان شمالی
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز در این همایش اظهار داشت: تاکنون چهار هزار و ۱۳۰ نفر در استان برای شرکت در آیین اربعین حسینی، نامنویسی کرده اند که با توجه به استقبال صورت گرفته، پیش بینی می شود شمار داوطلبان رشدی ۵۰ درصدی نسبت به سال قبل داشته باشد.
ولی‌الله حیاتی با اشاره به برپایی چهار موکب از شهرستان های مختلف استان برای خدمات رسانی به زائران در مرز مهران و عراق گفت: در راستای استقرار این موکب ها و خدمات رفاهی برای زائران، چهار میلیارد ریال کمک اعتباری نیز توسط استانداری در نظر گرفته شده است.
وی زمان استقرار این موکب ها در مرز مهران را ۱۳ تا ۳۰ مهرماه اعلام کرد و افزود: برای نخستین بار موکب فاطمه الزهرا از استان در شهر نجف برپا شده و خدمات پخت غذا، سرویس زوار و نمازخانه و استراحتگاه موقت و سرویس بهداشتی رایگان را به زائران ارائه می دهد.
وی همچنین از برپایی موکب اصحاب خراسانی توسط مردم بجنورد و موکب قمر بنی هاشم توسط مردم گرمه و مانه و سملقان از ۱۶ تا ۲۷ مهرماه در کربلا خبر داد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی نیز با اشاره به ممنوعیت تردد مسافران از ۲۵ تا ۲۹ مهرماه به کشور عراق، اظهار داشت: تخلیه زائران در مسیر بازگشت در مرز مهران انجام‌ می شود.
علی‌اصغر بدیعی‌مقدم با بیان اینکه بازگشت زائران از مسیر استان همدان انجام می شود، افزود: افزون بر ۱۷۵ دستگاه وسیله حمل و نقل عمومی در این استان برای بازگشت زائران به خراسان شمالی در نظر گرفته شده است.
وی زمان اعزام زائران اربعین حسینی از استان را ۱۷ مهرماه اعلام کرد و گفت: مرزهای مهران، شلمچه، چزابه و خسروی برای تردد زائران از کشور در نظر گرفته شده است.
مدیر حج و زیارت خراسان شمالی نیز با بیان اینکه در سال های گذشته بیشتر زائران در روزهای آخر اقدام به ثبت نام برای شرکت در آیین اربعین می کردند گفت: امسال در نخستین روزهای ثبت نام از زائران اربعین حسینی، شمار داوطلبان نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش چشمگیری داشته است.
محمدباقر قاصری با بیان اینکه ثبت نام از متقاضیان تا نزدیکی اربعین ادامه دارد، افزود: زائران تنها از طریق سامانه «سماح» امکان ثبت نام برای شرکت در این آیین معنوی را دارند.
وی گفت: سال گذشته داشتن ویزا و گذرنامه برای شرکت در این آیین الزامی بود ولی امسال زائران تنها با داشتن گذرنامه، می توانند در مراسم اربعین حسینی در کربلای معلی شرکت کنند.
وی مبلغ در نظر گرفته شده برای بیمه هر زائر را ۲۲۰ هزار ریال دانست و خاطرنشان کرد: زائران فقط در صورت ثبت نام در این سامانه می توانند از خدمات بیمه و خدمات پزشکی  برخوردار شوند.
مدیر حج و زیارت خراسان شمالی از شهروندان این استان که مشتاق حضور در مراسم اربعین حسینی در کربلای معلی هستند، خواست به منظور برنامه ریزی بهتر، ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکرده و زودتر نسبت به نامنویسی و تکمیل مدارک خود اقدام کنند. 
قاصری گفت: امسال هزینه ای بابت صدور ویزا از زائران گرفته نمی شود و تنها مبلغ بیمه از آنها دریافت می شود و مابقی هزینه ها در اختیار خود زائر است.
پارسال بیش از ۹ هزار و  ۸۳۸ نفر از شهروندان خراسان شمالی در آیین اربعین حسینی در کشور عراق شرکت کردند.

ط/۵۱۳۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =