مجمع عمومی سازمان ملل به یک سو و دولت ترامپ به سوی دیگر

تهران – ایرنا – تارنمای روزنامه استریت تایمز نوشت: در حالی که نشست روز دوشنبه/1مهرماه/ مجمع عمومی سازمان ملل به موضوع مهم آب و هوایی خواهد پرداخت ، اما رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مقامات ارشد دولت وی در آن حضور نیافته و در نشست های دیگری که خود در نظر گرفته اند، شرکت می کنند.

این روزنامه سنگاپوری روز شنبه افزود: در حالی که ترامپ ارزش و معیارهای سازمان ملل را زیر سئوال برده و اهمیت "چند جانبه گرایی"  در روابط  بین الملل را با القاء شعار "آمریکا اول" موردتحقیر قرارداده است، قصد دارد تا روز دوشنبه آینده نشست "آزادی ادیان" را برگزار کرده و  سپس در روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد سخنرانی و در روز چهارشنبه در مورد ونزوئلا صحبت کند.

این تارنما ادامه داد:

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت که دونالد ترامپ در نظر دارد تا در نشست سازمان ملل رویکرد رهبری آمریکا در قبال برخی   چالش های پیش رو را اعلام کند؛ واشنگتن به دنبال آن است تا از گردهم آیی رهبران جهان در این نشست برای جلب حمایت علیه ایران و آنچه که به آن نقض حقوق بشر در چین خوانده می شود، استفاده کند.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز قرار است روز چهارشنبه در سازمان ملل متحد ایراد سخنرانی کند.

سازمان ملل به یک سو و دولت ترامپ به سمتی دیگر

در حالی که "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد قصد دارد در روز دوشنبه ۲۳ سپتامبر نشستی با اولویت تغییرات آب و هوایی و گرمایش هوا را برگزار کند، اما دونالد ترامپ و "مایک پنس" معاون وی با غیبت در آن در عوض  درست در همان روز  نشستی را تحت عنوان "آزادی مذاهب" برگزار می کنند.

"جان سولیوان" (John Sullivan)  قائم مقام وزارت خارجه آمریکا نیز میزبان  نشستی دیگر تحت عنوان "بحران حقوق بشر در"سین‌کیانگ " (Xinjiang) – استانی واقع در شمالغرب چین – درهمان روز خواهد بود.

 "زانگ جون"(Zhang Jun)سفیر چین در سازمان ملل متحد نیز روز جمعه (روزگذشته) در واکنش به این اقدام آمریکا گفت: ما مطلع هستیم که کشوری تلاش دارد تا در باره مسائل مرتبط با چین ا زجمله وضعیت سین کیانگ،  هیاهو به راه بیاندازد.چنانچه آنها خواسته باشند تا مسئله را سیاسی کنند آنگاه قطعا ما هم حق هرگونه دفاع از خود را خواهیم داشت و ما کاملا مخالف هرگونه مداخله در امور داخلی چین هستیم.

سفیر چین دربخش دیگری گفت: تصور نمی کنیم که آمریکا به هر قیمتی به مسیر درست باز گردد، چرا که آنها خواهند فهمید بازگشت به چند  جانبه گرایی (در روابط بین الملل) و رجعت به همکاری های بین المللی به نفع منافع بنیادین آمریکا خواهد بود.

هفتاد وچهارمین مجمع عمومی سازمان ملل از ۱۷ سپتامبر(۲۶ شهریورماه) آغاز شده و قرار است  با حضور بیش از ۱۳۵ رئیس جمهوری و نخست وزیر روز سه شنبه ۲۴ سپتامبر سخنرانی سران در این مجمع آغاز شود؛ نخستین سخنران پس از دبیرکل سازمان ملل رئیس جمهوری برزیل خواهد بود.

اروپام **۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =