۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۹
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83483937
۰ نفر

برچسب‌ها

روش کشت سنتی مورد حمایت دولت قرار نمی‌گیرد

یزد - ایرنا- فرماندار ابرکوه با تاکید بر تغییر رویکرد از کشاورزی سنتی به مدرن گفت: بخش کشاورزی نیازمند تحول اساسی در شیوه‌های بهره‌برداری است و دولت نمی‌تواند بودجه و امکانات را به کشت سنتی که از نظر اقتصادی کم بازده است، اختصاص دهد.

محمد کاظمی نسب  روز شنبه در نشست شورای اداری ابرکوه با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدید افزود: باتوجه به اینکه کم آبی این شهرستان را تهدید می کند ، کشاورزان باید با این منابع آب موجود در تغییر الگوی کشت تلاش کنند.

وی بابیان اینکه رویکرد اساسی کشاورزی باید به سمت کشت و آبیاری نوین باشد، اظهارکرد: ارزش تولید کشاورزان این شهرستان در مجموع با مصرف چهار هزار لیتر آب بر ثانیه، هزار میلیارد تومان  است و این در حالی است که اگر شیوه های کشت و آبیاری اصلاح شود، میزان درآمد حاصل از همین منابع تا ۱۰ برابر قابل افزایش است .

کاظمی نسب تصریح کرد: کشاورزان با اجرای طرح‌های آبیاری نوین، کشت محصولات کم آبخواه، کشت گلخانه ای، کشت زعفران، پسته و گیاهان دارویی می توانند سود حاصله از روش سنتی را از ۸۰۰ میلیارد تومان به بیش از هشت هزار میلیارد تومان افزایش دهند.

رییس شورای حفاظت از منابع آب ابرکوه اضافه کرد: در حالی که یکی واحدهای صنعتی این شهرستان با استفاده کمتر از ۱۰ لیتر آب در ثانیه، ۸۰۰ میلیارد تومان سود در سال ایجاد و حدود ۴۰۰ نفر هم اشتغال ایجاد می کند، در حوزه کشاورزی نیز باید با حرکت به سمت اصلاح روش‌های کشت باید ارزش افزوده این بخش افزایش یابد.

کاظمی نسب همچنین باتوجه به فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی بر حضور و مشارکت دستگاه‌های اجرایی در برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی تاکید کرد.

ابرکوه می تواند به عنوان پایتخت کتاب  انتخاب شود

امام جمعه ابرکوه هم در این نشست با تاکید بر توسعه زیرساخت‌های لازم در حوزه کتاب و کتابخوانی، تصریح کرد: باید تلاش کنیم که ابرکوه به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شود.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره ۲۷۵ شهید والامقام شهرستان ابرکوه اظهارکرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در این شهرستان فراهم است، ابرکوه می تواند به عنوان پایتخت کتاب درسال ۱۳۹۹ انتخاب شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه تصریح کرد: ابرکوه خواستگاه فرهیختگانی همچون ملاصدرای ابرقویی بوده و از محورهای فرهنگ استان است که از طریق کتاب و کتابخوانی می‌توان ظرفیت‌های فرهنگی این شهرستان را بیش از پیش معرفی کرد.

اجرای ۶۰ برنامه فرهنگی و بصیرتی هفته دفاع مقدس در ابرکوه

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج ابرکوه نیز در این نشست گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس ۶۰ برنامه فرهنگی و بصیرتی در این شهرستان برگزار می شود.

مهدی ابرقویی، نواختن زنگ مقاومت در مدارس در روز اول مهر، برگزاری یادواره شهدای عملیات شکست حصر آبادان، برگزاری نشست‌های روشنگری، مسابقات فرهنگی و ورزشی، دیدار با خانواده های شهدا، عطر افشانی قبور متبرک شهدا و همایش پیاده روی خانوادگی در شهر مهردشت را بخشی از برنامه‌های هفته دفاع مقدس برشمرد.

۳۳مدرسه فرسوده درابرکوه 

رییس آموزش و پرورش ابرکوه نیز با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید افزود: سال تحصیلی جدید در این شهرستان با حضور ۱۰ هزار دانش آموز در ۱۰۷ واحد آموزشی آغاز می شود.

محمدعلی کریمی با بیان اینکه برای جبران کمبود فضای آموزشی ۶ پروژه در دست ساخت است، افزود: ۳۳ مدرسه فرسوده در این شهرستان وجود دارد که از این تعداد ۱۳ مدرسه برای نوسازی در دستور کار تخریب قرار گرفته است.

وی با قدردانی از مشارکت خیران در ساخت پروژه های آموزشی اظهار کرد: ۲۵ درصد از واحدهای آموزشی شهرستان ابرکوه با مشارکت خیران ساخته شده است.

کریمی با بیان اینکه ابرکوه از شهرستان‌های کمتر توسعه یافته استان است، تصریح کرد: باتوجه به رشد جمعیت دانش آموزی، خیران باید بیش از پیش در ساخت فضاهای آموزشی مشارکت کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه رشته‌های فنی وحرفه‌ای در کسب شغل دانش آموزان در آینده تاثیرگذار است، تلاش می شود تا ۴۰ درصد دانش آموزان جذب این رشته‌ها شوند که تحقق این هدف همکاری والدین را می طلبد.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد نیز در این نشست با بیان اینکه امسال یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شده، افزود: باید با همگرایی و وحدت رویه که در انتخاب پایتخت کتاب ایران ایجاد شد، برای انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب جهان تلاش کنیم .

سیدخلف حوتی نژاد حضور ابرکوه در بین ۲۰ شهر نهایی نامزد پایتخت کتاب کشور را مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: همه مسئولان، دستگاه‌های فرهنگی، رسانه‌ها و ... باید تلاش کنند که ابرکوه بعداز یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شود.

در نشست شورای اداری ابرکوه  مسئولان جدید ادارات اطلاعات، ورزش و جوانان، ناحیه مقاومت بسیج و رییس جدید شورای شهر ابرکوه معرفی شدند.
مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۰/۶۰۱۴/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =