۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۷
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 83483724
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۱ ژن گیاهی در لرستان شناسایی و ثبت شد

خرم‌آباد - ایرنا - رئیس دانشگاه آزاداسلامی لرستان گفت: پژوهشگران گروه ژنتیک و به نژادی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‎آباد ۱۱ ژن گیاهی را شناسایی و ثبت کردند.

به گزارش ایرنا، سیامک بهاروند روز شنبه با اعلام این خبر افزود: پژوهشگران گروه ژنتیک و به نژادی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد  در ۲ پژوهش جداگانه موفق به شناسایی و ثبت ۸ ژن در گیاه یولاف و ۳ ژن در گیاه گشنیز شدند.

وی اظهار داشت:  این پژوهش ها توسط رضا میردریکوند، سید محسن و سجاد سهرابی و کامران سمیعی انجام شد و در نتیجه آن، توالی ژن های فوق پس از شناسایی جهت ثبت در پایگاه مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی آمریکا NCBI ارسال شدند و پس از تأیید در این پایگاه و بنام دانشگاه آزاد اسلامی ثبت شدند.

وی ادامه داد: توالی های شناسایی شده دارای نقش تنظیمی بر طیف وسیعی از ژن‌های هدف به خصوص فاکتورهای نسخه‌برداری در گیاه یولاف و گشنیز هستند، از این توالی ها می‌توان به‌عنوان ژن‌های مقاومت به تنش‌های خشکی، شوری و عملکرد کمی و کیفی در این گیاهان استفاده کرد.

یولاف یا جو دو سر گیاهی است از خانواده گندمیان که دارای گل‌های بسیار ریز و نامشخص است گیاهی علفی یک‌ساله‌ است که به عنوان غذای دام کشت می‌شود.

۷۲۷۴/۶۰۵۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =