موکب‌های قزوین در ۳۶ نقطه به زائران اربعین خدمات می‌دهند

قزوین-ایرنا-رییس ستاد مردمی اربعین در قزوین گفت: موکب‌های استان در اربعین امسال در ۳۶ نقطه در عراق و همچنین داخل کشور به زائران حسینی خدمات ارایه خواهند داد.

سعید خورشیدی روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران که با هدف تشریح برنامه های ستاد مردمی اربعین در قزوین برگزار شد با بیان اینکه امسال ۸۵ موکب از استان به زائران اربعین خدمت می رسانند،گفت: سال گذشته ۶۵ موکب از قزوین به زائران اربعین خدمات ارایه کردند.
این مسئول گفت: امسال تلاش بر این است تا خدمات موکب ها متمرکز شده و با نزدیک کردن فاصله آنها به یکدیگر زائران در دریافت خدمات سهولت بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه موکب های قزوین در ایام اربعین در بخش اسکان، پذیرایی، درمانی و فرهنگی به زائران خدمت می رسانند،اظهار داشت: موکب های استان در ایام اربعین سال گذشته در زمینه اسکان به ۲۵۳ هزار زائر خدمات ارایه کردند و همچنین بین زائران یک میلیون و ۳۵۰ هزار وعده غذا توزیع و پخش کردند اما امسال ظرفیت پذیرایی و اسکان آنها بیش از سال گذشته است.

خورشیدی با اشاره به راه اندازی موکب رسانه قزوین برای نخستین بار با هدف اطلاع رسانی اخبار اربعین،اظهار داشت: تلاش داریم تا با همکاری روحانیون و طلاب قزوینی مستقر در قم، موکبی با نام بین المللی نیز راه اندازی کنیم تا با انجام فعالیت های فرهنگی در ایام اربعین زمینه تقویت انسجام و وحدت بین اقوام شیعه را فراهم کند.

وی ادامه داد: موکب های قزوین همچنین در اربعین سال گذشته در ۳۶ نقطه به زائران حسینی خدمات رسانی کردند که علاوه بر استقرار در نجف و کربلا و مسیر پیاده روی اربعین با توجه به معبر بودن قزوین در داخل استان نیز مستقر بوده و همچنین در مرز مهران نیز به زائران در حال خروج و یا بازگشت خدمات ارایه کردند.

خورشیدی یادآور شد: پارسال مردم خیر استان قزوین ۶۰ میلیارد ریال به موکب های اربعین کمک کردند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: امسال پیش بینی می شود با توجه به حذف روادید (ویزا) تعداد زائران اربعین ۳ برابر افزایش پیدا کند.

رئیس ستاد مردمی اربعین به زائران پیشنهاد کرد برای کاهش هزینه ها و سهولت در سفر به شکل کاروانی و جمعی به عراق سفر کنند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص فعالیت ستاد مردمی اربعین و برخی شائبه های طرح شده در فضای مجازی در خصوص سیاسی کاری در آن نیز گفت: ما خادمان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) هستیم و اجر خدمت رسانی خود را با پرداختن به مسایل سیاسی و حاشیه ای از بین نمی بریم.خورشیدی گفت: اگر ما در ستاد مردمی اربعین فعالیت سیاسی انجام می دهیم باید منتظر باشیم تا امام حسین (ع) پاسخ ما را بدهد اما اگر غیر این است کسانی که به این ستاد تهمت سیاسی کاری می زنند را به سید الشهدا واگذار می کنیم.


وی همچنین ار برخی دستگاه های اجرایی که اقدام به برپایی موکب در عتبات می کنند انتقاد کرد و گفت: بهتر است در این خصوص از ظرفیت های مردمی بهره جست و دستگاه ها در نقش پشتیبان ظاهر شوند چرا که در واقعیت تجربه کرده ایم که یک موکب از یک روستا چند برابر از یک موکب متعلق به یک دستگاه با چندصد میلیون تومان هزینه در خدمات رسانی به زائران بهتر عمل کرده است.

سال گذشته از استان قزوین ۱۹ هزار نفر در مراسم اربعین حسینی (ع) شرکت کردند.


۳۰۱۳

سرخط اخبار استان‌ها