۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۲
کد خبرنگار: 1224
کد خبر: 83483644
۰ نفر

برچسب‌ها

کمبود محیط‌بان در منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی شیروان

بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: شمار محیط‌بانان گلیل و سرانی شهرستان شیروان با گستره ۱۸ هزار هکتاری این منطقه مرزی با کشور ترکمنستان همخوانی ندارد.

سیداصغر مطهری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مجموع محیط بانان منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی را ۶ نفر دانست و گفت: آنها به صورت نوبتی مشغول حفاظت از این منطقه هستند.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد پست های سازمانی این اداره کل خالی است گفت: برای جذب نیرو محدودیت هایی وجود دارد که پارسال، پنج نفر نیروی محیط بان جذب شد و امسال هم چهار نفر جذب می شود.

وی گفت: براساس استانداردهای جهانی برای هر یکهزار هکتار مناطق حفاظت شده، یک نفر نیروی محیط بان لازم است.

مطهری در پاسخ به گلایه مردم شیروان از کمبود نیروی محیط بان در منطقه گردشگری گلیل و سرانی افزود: کل مناطق حفاظت شده  این شهرستان با کمبود نیرو مواجه است که انتظار می رود مردم در بخش حفاظت همکاری بیشتری با این اداره کل داشته باشند.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به پایین بودن حقوق و دستمزد نیروهای محیط‌بان گفت: این نیروها در طول یکماه، ۱۸ روز در منطقه فعالیت دارند و ۱۲ روز استراحت می کنند.

گلیل و سرانی به عنوان سیزدهمین «زیست کره» کشور ۲۰ مردادماه پارسال به تایید نهایی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) رسید و به نام جمهوری اسلامی ایران در اندونزی ثبت شد.

گلیل و سرانی در ۶۰ کیلومتری شمال شهرستان شیروان قرار دارد. این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و گوناگونی بسیار بالای پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص ترین «قوچ اوریال»، ۲۷ تیرماه سال ۱۳۵۰ منطقه حفاظت شده اعلام شد.

۷۱۸۶/ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =