۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۸
کد خبرنگار: 2469
کد خبر: 83483621
۰ نفر

برچسب‌ها

سیستم هوشمند آبیاری بارانی طراحی شد

تهران- ایرنا- متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان، سیستم هوشمند آبیاری بارانی لینیر را طراحی و در مزرعه‌ای به وسعت 600 هکتار در خوزستان به بهره‌برداری رساندند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایران کشوری گرم و خشک است که با کمبود منابع آب شیرین مواجه است. با این حال حجم عظیمی از منابع آب کشور در بخش کشاورزی به هدر می‌رود، این یعنی هر چه سریع‌تر باید به فکر اصلاح روش‌های آبیاری باشیم تا لااقل از گسترش بیشتر بحران جلوگیری کنیم.

آبیاری هوشمند سیستمی است که آبیاری زمین مورد نظر را با توجه به نیاز آن زمانبندی کرده و به صورت خودکار، در زمان‌های مختلف زمین را آبیاری می‌کند.

برخلاف کنترلرهای آبیاری قدیمی که بر اساس برنامه‌ها و تایمرهای از پیش تعیین شده عمل می‌کنند، کنترلرهای آبیاری هوشمند آب وهوا، شرایط خاک، تبخیر و میزان آب مورد نیاز گیاه را می‌سنجند و به شکل خودکار زمانبندی آبیاری را برای شرایط حال حاضر محل تنظیم می‌کنند.

نیما ترابی فارسانی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان "یاور سارنیا" با بیان این که فعالیت‌های این شرکت در دو، سه سال اخیر معطوف به پروژه‌های بزرگ طراحی و اجرای سیستم‌های هوشمند آبیاری تحت فشار بوده است، اظهار کرد: سیستم طراحی شده شامل 18 دستگاه لینیر است که به طور همزمان کار می‌کنند، هم اکنون فاز اجرایی این سیستم در حال پیگیری است و در مرحله بعد با طراحی سیستم کنترل مرکزی نسبت به هوشمندسازی سیستم آبیاری تحت فشار اقدام خواهد شد.

وی در خصوص مزایای سیستم‌های هوشمند آبیاری تحت فشار گفت: این سیستم که با سنجش رطوبت خاک، امکان آبیاری خودکار در زمان بهینه را فراهم می‌کند، ضمن جلوگیری از اتلاف آب به بالا بردن راندمان سیستم و کم کردن مصرف انرژی و صرفه جویی در نیروی انسانی  و همچنین کاهش تنش وارده به گیاه کمک می‌کند.

ترابی اظهارکرد: راندمان آبیاری سیستم‌های بارانی به تنهایی حدود 60، 70 درصد است که با مدیریت هوشمند آن، امکان بهره‌برداری بهینه از منابع آب موجود و صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب به میزان یک سوم تا یک دوم فراهم می‌شود.

وی با بیان این که این قبیل سیستم‌های هوشمند آبیاری به اقتضای شرایط و به صورت منحصر به فرد برای هر مزرعه طراحی و اجرا می‌شود، در خصوص میزان اشتغالزایی این مجموعه دانش‌بنیان گفت: با آغاز اجرای این طرح برای حدود 40 تا 50 نفر اشتغال‌زایی می‌شود که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم همین میزان اشتغال‌زایی را حفظ کنیم.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =