نماینده ۹۷ کیلوگرم ایران با پیروزی آغاز کرد

تهران - ایرنا - «علی شعبانی» آزادکار وزن ۹۷ کیلوگرم در نخستین مبارزه خود در پیکارهای قهرمانی جهان در قزاقستان حریفی از ترکیه را شکست داد.

پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی سال ۲۰۱۹ جهان و کسب سهمیه بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، طی روزهای ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه در شهر نورسلطان در کشور قزاقستان برگزار می‌شود.

مبارزه‌های مقدماتی وزن‌های ۶۱، ۷۹، ۸۶ و ۹۷ کیلوگرم امروز (شنبه) برگزار می‌شود که «بهنام احسان‌پور»، «بهمن تیموری»، «حسن یزدانی» و «علی شعبانی» نمایندگان کشورمان به مصاف حریفان می‌روند.

در وزن ۹۷ کیلوگرم «علی شعبانی» در دور اول «ابراهیم جیفتجی» قهرمان زیر ۲۳ سال اروپا از ترکیه را ۹ بر یک شکست داد. وی در مرحله بعد به مصاف «الیزبار اودیکادزه» دارنده مدال برنز جهان از گرجستان می‌رود.

شعبانی در صورتی که بتواند حریف گرجستانی را از پیش‌رو بردارد در دور بعد با برنده «شریف شریف‌اف» قهرمان جهان و المپیک از جمهوری آذربایجان با «والری آندریتسف» کشتی‌گیر عنوان‌دار اوکراینی و از حریفان «رضا یزدانی» مبارزه خواهد کرد. «کایل اسنایدر» قهرمان جهان و المپیک از آمریکا در گروه شعبانی حضور دارند. در این وزن ۲۶ نفر شرکت کرده اند.

در وزن ۶۱ کیلوگرم ۲۵ نفر حضور دارند، «بهنام احسان‌پور»  پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با «رجب توپال» دارنده مدال برنز اروپا از ترکیه سرشاخ می‌شود و در صورت پیروزی بر این حریف در دور بعد به مصاف برنده مبارزه میان «احمدنبی گوارزاتیلوف» دارنده مدال برنز جهان از جمهوری آذربایجان و «خولیوس بونه رودیگوئز» قهرمان جهان از کوبا می‌رود.

در وزن ۷۹ کیلوگرم «بهمن تیموری» پس از استراحت در دور نخست در دور بعد با برنده مبارزه میان «جانگ» از کره‌جنوبی و «رشید قربان‌اف» دارنده مدال برنز جهان از ازبکستان کشتی می‌گیرد و در صورت پیروزی در این دیدار در دور سوم به مصاف برنده کشتی میان «نیکا کنتچادزه» قهرمان زیر ۲۳ سال جهان از گرجستان و «گریگوریان» از ارمنستان می رود. در این وزن ۲۳ کشتی گیر حضور دارند. «کایل داک» قهرمان جهان از آمریکا در گروه تیموری حضور دارد.

دروزن ۸۶ کیلوگرم که ۴۳ نفر حضور دارند، «حسن یزدانی» پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم به مصاف «اسپینال» از پورتوریکو می‌رود و در صورت پیروزی بر این حریف در دور سوم با برنده کشتی میان «استفان ورب» از مجارستان و «دومانیتسکی» از اوکراین کشتی می‌گیرد.   «گوستیف» دارنده مدال نقره اروپا از جمهوری آذربایجان، «نایفونوف» قهرمان اروپا از روسیه و «بوریس ماکویف» دارنده مدال نقره جهان از مولداوی در گروه یزدانی حضور دارند.

«رضا اطری» آزادکار وزن ۵۷ کیلوگرم با ایستادن در رده پنجم این وزن نخستین سهمیه المپیک کشتی آزاد را گرفت. «علیرضا کریمی» به فینال وزن ۹۲ کیلوگرم راه یافته و «یونس امامی» به دیدار رده‌بندی وزن ۷۰ کیلوگرم رسیده است.

«یدالله محبی» در وزن ۱۲۵ کیلوگرم، «رضا افضلی» در وزن ۷۴ کیلوگرم و «امیرمحمد یزدانی» در وزن ۶۵ کیلوگرم که اوزان آنها المپیکی است، از دور رقابت‌ها حذف شده‌اند.

۶ نفر برتر اوزان المپیکی یعنی ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم سهیمه بازی‌های المپیک را کسب می‌کنند. به این ترتیب تیم نمایندگان ایران برای کسب سهمیه المپیک در وزن‌های ۷۴ و ۱۲۵ کیلوگرم باید در مسابقات کسب سهمیه المپیک قاره‌ای و جهانی به مصاف حریفان بروند.

اتحادیه جهانی کشتی ۵ مسابقه گزینشی دیگر را نیز برای حضور در المپیک ۲۰۲۰ در نظر گرفته که شامل یک رقابت در هر قاره (رقابت‌های گزینشی قاره آسیا روزهای ۸ تا ۱۰ فروردین ماه سال ۹۹ در «شی آن» چین) و رقابت‌های گزینشی جهانی روزهای ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت سال ۹۹ در شهر صوفیه پایتخت کشور بلغارستان است.

با توجه به اعلام اتحادیه جهانی در هر وزن ۱۶ کشتی گیر مجوز حضور در بازی‌های المپیک را خواهند گرفت که این نفرات از بین کشتی‌گیران برتر رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان و پنج مسابقه گزینشی فوق انتخاب خواهند شد.

رقابت‌های کشتی در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو ژاپن روزهای ۱۲ تا ۱۸ مرداد سال ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.              

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha