۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۴
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83483533
۰ نفر

برچسب‌ها

تاسیس مرکز اطلاعات منطقه ای «ناسا» در آسیای میانه

تهران -ایرنا - وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا قزاقستان در کنفرانسی در پایتخت این کشور، از تاسیس مرکز اطلاعات منطقه ای اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) در آسیای میانه خبر داد.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری "کازینفورم  قزاقستان، این موضوع در نخستین کنفرانس «نظارت بر تغییر زمین، امنیت آب و انرژی، غذایی و توسعه پایدار در آسیای مرکزی و قفقاز» که در پایتخت قزاقستان برگزار شد، مطرح گردید.

هدف از برگزاری این کنفرانس تبادل تجارب پیشرفته در زمینه استفاده از نتایج فعالیت های فضایی برای حل و فصل وظایف عملی در عرصه اقتصاد است.

به نوشته این رسانه شرکت کنندگان و حاضران در این کنفرانس همچنین به مسائل مربوط به زیرساخت های فضایی مدرن قزاقستان پرداخته و پیشرفت های این کشور در زمینه توسعه نمونه های داخلی تجهیزات و فناوری های فضایی را مثبت عنوان کردند.

«کریس جاستیس» رئیس برنامه یکی از بخش های ناسا بر ضرورت اعلام نتایج نظارت فضایی قزاقستان به نظارت جهانی زمین تاکید کرد و فعالیت متخصصان قزاق در زمینه سنجش از راه دور را مثبت ارزیابی نمود.

در همین رابطه «مارات بک سلطانف» مدیر مرکز فناوری "اگرو تکنیکال" قزاقستان اعلام کرد: تنها متخصصین قزاق در این مرکز اطلاعاتی فعالیت خواهند کرد و متخصصین ناسا تنها وظیفه آموزش برنامه ها را بر عهده دارند.

در پایان این کنفرانس،  نقشه راهی با هدف انتقال فناوری و همکاری بیشتر با ناسا و همچنین دستیابی سازمان های مربوطه قزاقستان به آژانس های پیشرفته فضای مطرح شد و تواهم نامه ای میان این دو نهاد شرکت کننده از قزاقستان و ناسا به امضا رسید که بر اساس آن شرکا تحقیقات مشترکی در زمینه کشاورزی انجام خواهند داد.

اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا)، سازمانی مستقل در قوه مجریه دولت فدرال ایالات متحده آمریکا است که مسئولیت برنامه‌ریزی در حوزه‌های برنامه فضایی کشوری و تحقیقات مکانیک پرواز و هوافضا را بر عهده دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =