کارخانه‌های لبنیات استان اردبیل برای فعالیت نیاز به کمک دارند

اردبیل - ایرنا - رئیس اتاق بازرگانی‌، صنایع معادن و کشاورزی استان اردبیل گفت: کارخانه‌های لبنی این استان با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده و برای تداوم فعالیت خود نیاز ضروری به حمایت دارند.

به گزارش ایرنا ، حسین پیرموذن روز شنبه در جلسه گفتگوی دولت و بخش خصوصی افزود: دلیل عمده توقف فعالیت این کارخانه‌ها، نبود فناوری روز، استاندارد نبودن تکنولوژی و نبود تجهیزات استریلیزه بروز در واحدهای لبنی است که مانع رقابت تولیدکنندگان و صادرکنندگان در بازارهای جهانی شده است.

وی با بیان اینکه باید تجهیزات استریلیزه جایگزین پاسترولیزه شود، گفت: بدون داشتن این این تجهیزات و تولیدات استاندارد نمی‌توان وارد بازارهای جهانی شد.

او استان اردبیل را در زمینه صنایع تبدیلی فقیر دانست و افزود: تنها صنایع تبدیلی فعال در استان فرنچ فرایز است که فعالیت خود را در چند سال اخیر شروع کرده و وارد بازار رقابت شده است.

پیرموذن بیان کرد: سه صنت تبدیلی فعال در شهرک‌های صنعتی تعطیل شده و نیازمند کمک و مساعدت مسئولان برای از سرگیری فعالیت است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی استان اردبیل دلیل اصلی تعطیلی کارخانه‌های صنایع تبدیلی را بروز نبودن تکنولوژی عنوان کرد و گفت: با فناوری فعلی امکان ورود به بازار رقابت وجود ندارد.

 وی گفت: زیرساخت‌های صنایع تبدیلی و تامین مواد اولیه در استان به جز سیب زمینی به دلیل نبود امکانات لازم فراهم نشده است.

پیرموذن بیان کرد: در استان اردبیل می‌توان در انواع محصولات تولیدی اقدام به ایجاد صنایع تبدیلی کرد ولی سرمایه‌گذاری خوبی در این زمینه صورت نگرفته است، با این که این استان یکی از مناطق پیشرو در تولید شیر در کشور محسوب می‌شود ولی تاکنون برای ایجاد صنایع تبدیلی این محصول اقدام نشده و در صورت راه‌اندازی صنایع تبدیلی شاهد اشتغالزایی و صادرات این محصول در استان خواهیم بود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی استان اردبیل بازسازی ماشین‌آلات واحدهای تولیدی استان با هدف رقابت با بازارهای جهانی را ضروری دانست و گفت: برای اینکه محصولات صادراتی با زمان ماندگاری بالا در استان تولید شود لازم است علاوه بر ایجاد صنایع تبدیلی تجهیزات و ماشین آلات واحدهای تولیدی نوسازی شود.

بهروز پورسلیمان، نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل هم در این باره گفت: با وجود تولید محصولات متنوع کشاورزی و دامپروری هنوز صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با این بخش در استان در حد نیاز وجود ندارد و باید در این زمینه اقدام شود.

وی افزود: استان اردبیل به لحاظ اینکه از قطب‌های مهم کشاورزی کشور محسوب می‌شود اما در بسیاری از بخش‌ها رشد و توسعه را تجربه نکرده است.

پورسلیمان با اشاره به ظرفیت‌های بالای کشاورزی استان اردبیل افزود: انتظار می‌رود موضوع راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی برای استان که در حوزه کشاورزی و دامپروری جزو استان‌های برتر است بزودی رفع شده و در این حوزه شاهد جهش مناسب و توسعه این بخش باشیم.

در این جلسه مشکلات تعدادی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مورد بررسی قرار گرفت.
۷۱۱۰/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =