۳۵۰ هکتار از مراتع و جنگل های گچساران  تابستان امسال طعمه حریق شد

گچساران - ایرنا – دبیر ستاد مدیریت بحران گچساران گفت: ۳۵۰ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان تابستان امسال طعمه حریق شد.

حمید نارکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال ۲۶ مورد آتش سوزی‌ در منطقه‌های بابا کلان، سرآب ننیز، تلخاب شرین، آبگرمو، خنگ بنار، ریگو، مارین، گناوه، چاه مورد، بن پیر، اسپر، کوه وزک، نارک، دیل و خامی این شهرستان رخ داد.

وی بیان کرد: از این میزان آتش سوزی ها هشت فقره در مناطق حفاظت شده این شهرستان بوده است.

نارکی  ادامه داد: بر اثر این آتش سوزی ها ۵۰  هکتار از عرصه های ملی این شهرستان طعمه حریق شد که  ۳۴ هکتار در منطقه حفاظت شده دیل و مابقی در مناطق خامی و کوه سرخ بوده است.

وی اظهار داشت: همچنین بر اثر آتش سوزی ۳۰۰ هکتار از مرتع و جنگل های  این شهرستان در ۱۸ فقره طعمه حریق شد.

نارکی اظهار داشت: جمعه شب مراتع ارتفاعات روستای اسپر گچساران طعمه حریق شد که با تلاش نیروهای مردمی و ستاد بحران در کمترین زمان ممکن مهار شد.

وی  با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد از این میزان آتش سوزی در تابستان امسال رخ داد ، گفت: نیمی از آتش سوزی های جنگل های گچساران در مناطق صعب العبور بوده که بر اثر صاعقه و رعد و برق رخ داده است.

نارکی با بیان اینکه سهل انگاری گردشگران عامل بیش از ۱۰درصدی آتش سوزی ها در مراتع می باشد، اظهار داشت: آتش سوزیها با کمک نیروهای یگان حفاظت، بسیجیان، شوراها و دهیاری ها و همچنین جوامع محلی خاموش و از گسترش آن به مراتع دیگر جلوگیری شده است .

۹۰ درصد از اراضی شهرستان گچساران را عرصه‌های ملی تشکیل می‌دهد که از این میزان ۷۰ درصد مرتع و جنگل است.

شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد ۴۱۵ هزار هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد.

۲۰۸۲/۱۶۶۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =