ژاپن پیرامون کنترل های صادراتی با کره جنوبی مذاکره می کند

پکن- ایرنا- دولت ژاپن که از حدود سه ماه پیش تا کنون بر سر مسایل تجاری با کره جنوبی دچار اختلاف شده است امروز شنبه اعلام کرد با این کشور بر سر کنترل های صادراتی وارد مذاکره می شود.

ژاپن تودی روز شنبه گزارش کرد پیشتر در ماه میلادی جاری، کره جنوبی مراحل تسلیم شکایتی به سازمان تجارت جهانی بر سر این اقدام ژاپن را آغاز کرد و از آنجایی که برگزاری مذاکرات دوجانبه، لازمه میانجیگری سازمان تجارت جهانی است، کره جنوبی از ژاپن خواست بر سر این مساله مذاکرات دو جانبه برگزار کند.

«ایشو سوگاوارا» وزیر بازرگانی ژاپن روز شنبه با بیان اینکه دولت تصمیم گرفته است این درخواست را بپذیرد گفت در موضع ژاپن تغییری ایجاد نشده است و تجدید نظر این کشور در مورد کنترل صادرات همسو با مقررات سازمان تجارت جهانی است و ما به کره جنوبی توضیحات کافی و کامل خواهیم داد.

در ماه ژوئیه امسال ژاپن اعمال کنترل های سختگیرانه تر بر صادرات سه ماده ای که به کره جنوبی صادر می شود را آغاز کرد از این اقلام در ساخت محصولات پیشرفته از قبیل نیمه هادی ها استفاده می شود.

کره جنوبی می گوید این اقدام ژاپن انگیزه سیاسی داشت و یک اقدام تبعیض گرایانه علیه کره جنوبی بود اما ژاپن می گوید این اقدام جهت مدیریت صحیح صادرات ضروری است.

از سوی دیگر یونهاپ گزارش کرده است کره جنوبی و ژاپن روز جمعه مذاکرات دیپلماتیک در سطح کاری را در توکیو برگزار کردند تا درباره احتمال دیدار میان دیپلمات های ارشد خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت و گو کنند.

در این راستا «کیم جونگ هان» مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کره جنوبی، برای اولین بار از زمان انتصاب خود در اوایل ماه جاری با «شیژکی تاکیزاکی» همتای جدید ژاپنی خود دیدار کرد.

مذاکرات آنها پس از آن صورت گرفت که سئول روز چهارشنبه به طور رسمی توکیو را از لیست شرکای تجاری سفید خارج کرد و در پاسخ به محدودیت های صادراتی جدید ژاپن، در ۱۱ سپتامبر شکایت خود را علیه توکیو در سازمان تجارت جهانی مطرح کرد.

وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد کیم در مذاکره با تاکیزاکی از وی خواسته است فوراً محدودیت های صادراتی "تلافی جویانه" خود را پس بگیرد و بر ضرورت رسیدگی به این موضوع از طریق گفت و گو بین مقامات دو کشور تاکید کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =