لیبرمن هرگونه ائتلاف با حزب آبی و سفید را رد کرد

تهران- ایرنا- "آویگدور لیبرمن" رهبر حزب "یسرائیل بیتنو" (اسرائیل خانه ماست) هرگونه ائتلاف با حزب "کاحول لاوان" (آبی و سفید) به رهبری "بنی گانتس" برای تشکیل کابینه ائتلافی را رد کرد.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری "عکا"، وی اخبار منتشر شده در خصوص توافق با حزب کاحول لاوان را رد کرد.

وزیر جنگ مستعفی کابینه نتانیاهو افزود: با هیچ یک از رهبران احزاب کاحول لاوان و لیکود در مورد تشکیل کابینه صحبت نشده و تا پیش از روز یکشنبه و هماهنگی فراکسیون پارلمانی، قصدی برای این کار ندارد.

لیبرمن عامل اصلی پیروزی فهرست مشترک احزاب عرب در انتخابات کنست را شخص نتانیاهو دانست و از "ایمن عوده" رهبر این ائتلاف خواست که به پاس قدردانی از نتانیاهو، روز یکشنبه دسته ای گل به وی تقدیم کند.

وزیرجنگ مستعفی نتانیاهو در خصوص احزاب مذهبی یهودی در انتخابات کنست نیز گفت: صداهای جدیدی از آنها به گوش می رسد؛ به طوری که اقداماتی برای توقف نفرت پراکنی شنیده می شود.

طبق نتایج بیست و دومین انتخابات کنست در سرزمین های اشغالی و پس از شمارش ۹۹.۸ درصد از مجموع آراء، حزب کاحول لاوان (آبی و سفید) در مجموع ۳۳ کرسی به دست آورد و پس از آن نیز حزب لیکود به رهبری نتانیاهو قرار گرفت که نتوانست بیشتر از  ۳۱ کرسی را از از آن خود کند.

فهرست مشترک احزاب عرب نیز قدرت سوم در کنست شد و ۱۳ کرسی را به دست آورده است. پس از آن، حزب سیاسی- مذهبی "شاس" ۹ کرسی، حزب "یسرائیل بیتنو" (اسرائیل خانه ماست) و حزب "یهدوت یتوراه" (اتحاد یهودیت توراتی) هر کدام هشت کرسی، حزب "جناح راست‌ یکپارچه" هفت کرسی، ائتلاف دو حزب "کارگر- گیشر" و "اردوگاه دموکراتیک" نیز هر کدام پنج کرسی را به دست آوردند.

کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی اعلام کرد: از میان شش میلیون و ۳۹۴ هزار و ۳۰ افراد واجد شرایط، چهار میلیون و ۴۵۸ هزار و ۱۶۷ تن در رأی‌گیری شرکت کردند که از این میان، چهار میلیون و ۴۳۰ هزار و ۵۶۶ رأی مقبوله و ۲۷ هزار و ۶۰۱ رأی نیز باطله بوده است.

بر اساس اطلاعات این کمیته، حزب بنی گانتس توانست یک میلیون و ۱۴۸ هزار و ۷۰۰ رأی (۲۵.۹۹ درصد آراء معادل) را کسب کند و پس از آن، حزب لیکود با کسب یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۵۳۵ نفر (۲۵.۹۳ درصد) در جایگاه دوم قرار گرفت.

اما فهرست مشترک احزاب عرب با احراز ۴۷۰ هزار و ۶۱۱ رأی (۱۰.۶۲ درصد آراء)، حزب شاس نیز با کسب ۳۰۹ هزار و ۶۸۸ رأی (۷.۴۴ درصد آرا) به ترتیب در جایگاه های سوم و چهارم قرار گرفتند.

فهرست مشترک احزاب عرب شامل ائتلاف چهار حزب قدرتمند "جبهه دموکراتیک برای صلح و مساوات (هدش)"، "تجمع دموکراتیک ملی (بلد)"، "فهرست اعراب متحد" و "جنبش عربی تغییر (تعال)" است.

همچنین حزب "یسرائیل بیتنو" به رهبری لیبرمن  ۳۰۹ هزار و ۶۸۸ رأی (۶.۹۹ درصد)، حزب اتحاد یهودیت توراتی ۲۶۸ هزار و ۶۸۸ رأی (۶.۰۶ درصد) و حزب "راستگرا"  ۲۶۰ هزار و ۳۳۹ رأی (۵.۸۸ درصد)، حزب ائتلاف کارگر– گیشر ۲۱۲ هزار و ۵۲۹ رأی (۴.۸۰ درصد آراء) و حزب "اردوگاه دموکراتیک"  ۱۹۲ هزار و ۲۶۱ رأی (۴.۳۴ درصد آرا) را کسب کردند.

تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی نیازمند آن است که حزب پیروز ۶۱ کرسی یعنی نصف به اضافه یک را به دست آورد تا بتواند تشکیل کابینه دهد؛ با توجه به این که هیچ یک از احزاب موفق نشدند اکثریت کرسی ها را از آن خود کنند، به همین خاطر کابینه ائتلافی تشکیل خواهد شد.

تاکنون هیچ حزبی در تاریخ نامشروع اسرائیل نتوانسته اکثریت قاطع کنست را کسب کند و همین امر موجب شده که کابینه ها در سرزمین های اشغالی همواره به صورت ائتلافی تشکیل شوند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha