۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۳:۳۱
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83483294
۰ نفر

برچسب‌ها

تظاهرات ضد دولتی مردم مصر در قاهره

تهران- ایرنا- جمعی از مردم مصر جمعه شب با تجمع در میدان "التحریر" قاهره شعارهایی علیه "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهوری این کشور سر دادند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه با اشاره به دستگیری چند تن از معترضان در این تجمع، گزارش داد: میدان التحریر شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی بود.

 کاربران در شبکه های اجتماعی تصاویر و فیلم هایی منتشر کردند که نشان می داد؛ تجمعاتی نیز در میدان "طلعت حرب" قاهره پایتخت مصر و میادین دیگر این شهر، همچنین در منطقه "دلتای نیل"، شهر "اسکندریه" (شمال) و در شهر "سوئز" (شمال شرق) این کشور شکل گرفته است.

این تظاهرات، نخستین حرکت اعتراضی ضد دولتی در میدان التحریر پس از سال ۲۰۱۱ و آغاز بهار عربی در مصر است که به دنبال آن به حکومت سی ساله "حسنی مبارک" رئیس جمهوری پیشین مصر پایان داد.

رسانه های محلی پیش از این گزارش دادند؛ ساعاتی پیش از آغاز این حرکت اعتراضی، مقام های امنیتی "ضیا سعد الکتاتنی" پسر رئیس اسبق مجلس نمایندگان مصر را که همچنان در زندان بسر می برد، به اتهام آماده شدن برای شرکت در تظاهرات بازداشت کردند.

این در حالی است که شبکه های وابسته به السیسی، فیلم و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی را مربوط به سال های گذشته دانسته و اعلام کردند که هیچ تجمع اعتراضی برگزار نشده است.

روزنامه "الیوم السابع" رسانه وابسته به دولت مصر جمعه شب با اشاره به این که آرامش بر میدان التحریر سایه افکنده است، شبکه های اجتماعی را به انتشار فیلم های ساختگی متهم کرد.

"عمرو ادیب" خبرنگار وابسته به دولت السیسی در برنامه ای که از شبکه "ام بی سی" مصر پخش شد، تجمع محدود مردم در میدان التحریر را که در آن شعارهایی علیه رئیس جمهوری مصر سر دادند، تأیید کرد.

ادیب در این باره گزارش داد: پس از بازی فوتبال سوپر جام مصر، تعداد ۳۰- ۴۰ نفر به میدان التحریر آمدند و شعارهایی علیه رئیس جمهوری سر دادند و همه آنها توسط پلیس بازداشت شدند و وزرات کشور در این خصوص اطلاعیه صادر خواهد کرد.

برپایی تظاهرات ضد دولتی در مصر چند ساعت پس از آن روی داد که السیسی برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قاهره را به مقصد نیویورک ترک کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha