یاهو نیوز: ایران توان جلوگیری از انتخاب مجدد ترامپ را دارد

تهران- ایرنا- کارشناس اقتصادی یاهو نیوز بامداد شنبه نوشت: ایران دارای اهرم‌هایی است که با استفاده از آن می‌تواند از پیروزی مجدد دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ جلوگیری کند.

«ریک نیومن» در گزارشی تحلیلی نوشت: درست است که دولت ترامپ توانست با تحریم های خود فشار بی سابقه ای بر اقتصاد ایران وارد کند، اما از طرف دیگر، ایران نیز دارای توانایی هایی در منطقه است که با بهره‌گیری از آن، می تواند پیروزی انتخاباتی ترامپ در سال آینده را آسان نسازد.

به نوشته نیومن، ایران می تواند با افزایش قیمت جهانی نفت، دولت آمریکا را شدیداً تحت فشار قرار دهد و از طرف دیگر می تواند با فروش محدود نفت، کسری بودجه یکسال اخیر خود را جبران کند.

بر اساس این گزارش، اگر ایران به اندازه کافی قیمت نفت را تحت فشار قرار دهد، این امر بر مشکلات ترامپ افزوده و انتخاب مجدد وی را به خطر می اندازد؛ زیرا این امر باعث افزایش قیمت بنزین و صدمه زدن به مشاغل ایالات متحده وابسته به نفت خواهد شد.

ایالات متحده نسبت به گذشته، نفت بسیار بیشتری تولید می کند و دیگر به انرژی وارداتی وابسته نیست. از آنجا که نفت یک کالای جهانی است، با این وجود، کمبود در هر کجا بر همه قیمت ها تأثیر می گذارد.

کارشناس اقتصادی یاهو نیوز تأکید می کند: اگر ایران بتواند مانع تولید نفت در هفته های قبل از انتخابات ۲۰۲۰ شود، این امر باعث افزایش قیمت بنزین می شود و باعث ایجاد مشکل ترامپ برای رأی دهندگان (علاوه بر همه مشکلات دیگر او) می شود.

قیمت بنزین در آمریکا در زمان حاضر ۲.۶۷ دلار در هر گالن (لیتری ۸ هزار تومان) است و انتظار می‌رود که حوادث اخیر در عربستان نیز با افزایش قیمت بنزین در آمریکا همراه باشد.

به گفته کارشناسان اقتصادی، شهروندان آمریکایی پایین بودن قیمت بنزین زیر ۳.۵۰ دلار در کشور را تحمل می کنند اما اگر این قیمت به بالای چهار دلار برسد، دیگر سطح اعتراضات در کشور بیداد خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز نیز در همین زمینه گزارش داد: حمله بامداد ۲۳ شهریور ماه به تأسیسات نفتی عربستان بیش از پنج درصد از عرضه جهانی نفت را کاهش و قیمت آن را تا ۲۰ درصد افزایش داد.

عربستان سعودی روزانه هفت میلیون بشکه نفت خام صادر می کند که کشورهای آسیایی مشتری بخش عمده آن هستند. ساحل غربی آمریکا مشتری ۴۷ درصد واردات نفت از عربستان است.

به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در بازه زمانی ۱۲ ماهه منتهی به ژوئن، ساحل غربی آمریکا (ایالات کالیفرنیا، اورگون و واشنگتن) به طور میانگین ماهانه ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام از عربستان وارد کرد که بیشتر آن به پالایشگاه های کالیفرنیا منتقل شد.

کمیسیون انرژی کالیفرنیا نیز اعلام کرده که در سال گذشته میلادی، ۳۷ درصد واردات نفت این ایالت از عربستان سعودی تأمین شده است.

ایالت مذکور، هم اکنون و پس از هاوایی گرانترین نرخ بنزین را در میان ایالات ۵۰ گانه آمریکا به خود اختصاص داده و هر گالن بنزین سه دلار و ۶۳ سنت (حدود ۱۱ هزار تومان در لیتر) به فروش می رسد.

بهای سوخت در کالیفرنیا به دلیل مقررات سختگیرانه و استانداردهای متفاوت آن، از دیگر نقاط آمریکا گرانتر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =