۲۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۱۲
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83483186
۲ نفر

برچسب‌ها

انصارالله به صورت مشروط از توقف حملات به عربستان خبر داد

تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی سیاسی یمن جمعه شب گفت: حملات پهپادی و موشکی به عربستان را به صورت مشروط متوقف می کنیم و امیدواریم که این اقدام با پاسخ (مثبت) ائتلاف سعودی همراه باشد.

به گزارش شبکه تلویزیونی "المسیره" یمن، "مهدی المشاط" که به مناسبت پنجمین سالگرد انقلاب ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴ (۳۰ شهریور ۹۳) سخن می گفت، تصریح کرد: ما منتظر اعلام اقدامی متقابل از سوی سعودی ها هستیم و امیدواریم پاسخ مشابهی بگیریم مبنی بر اینکه تمامی حملات به خاک یمن را متوقف کند.
رئیس شورای عالی سیاسی یمن تأکید کرد: در صورتی که عربستان به اقدام ما مبنی بر توقف حملات به خاک این کشور پاسخ مناسبی ندهد، ما حق خود را برای پاسخ به این حملات محفوظ می دانیم.
المشاط، تمامی طرف های درگیر را دعوت کرد که به صورت جدی و واقعی وارد مذاکرات شوند که این موضوع موجب آشتی ملی جامع خواهد شد.
وی گفت: تأکید می کنیم؛ ادامه جنگ به سود هیچ کسی نخواهد بود بلکه منجر به تحولات خطرناکی خواهد شد که ما آن را نمی خواهیم؛ هرچند اعتقاد راسخ داریم که خسارت های آن برای ما نخواهد بود بلکه در وهله نخست و به صورت مستقیم و اساسی برای کشورهای متجاوز خواهد بود.
المشاط همچنین از کشورهای متجاوز در ائتلاف سعودی خواست؛ فوراً محاصره فرودگاه بین المللی صنعا را پایان دهند و علاوه بر احترام به درد و رنج مردم یمن، مانع حرکت کشتی های به سوی بندر الحدیده در غرب یمن نشوند.
رئیس شورای عالی سیاسی جنبش انصارالله با اعلام عفو عمومی زندانیان و ابتکار عمل صلح در یمن افزود: از مسؤولان ذیربط می خواهیم، پرونده زندانیان یمن را بررسی کنند و زندانیان عقیدتی و افرادی که جرم آنها ثابت نشده است، آزاد شوند؛ مگر آنها متهم به جرم و جنایاتی باشند که حقوق شهروندان سعودی را تحت الشعاع قرار می دهد یا آنها در خیانت به کشور دست داشته باشند.
وی در پایان گفت: از کشورهای متجاوز می خواهیم در راه آزادی اسیران، مانع تراشی نکنند و به صورت کاملاً جدی در روند تبادل اسرا مشارکت داشته باشند.
خبر توقف مشروط انصارالله برای حمله به تأسیسات سعودی چند روز پس از آن صورت می گیرد که دو پالایشگاه "بقیق" و "هجره خریص" متعلق به شرکت آرامکو در شرق این کشور هدف ۱۰ پهپاد یمنی قرار گرفت.
به دنبال این حملات، تولید نفت سعودی به کمتر از پنج میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد.
این اقدام ارتش و کمیته های مردمی یمن به دنبال حملات بی امان ائتلاف متجاوز سعودی به شهرهای یمن و محاصره اقتصادی این کشور صورت گرفته است.
مردم یمن در سال ۲۰۱۴ ( ۱۳۹۳)، به دلیل بی ‌کفایتی دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن در اداره امور کشور، دست به یک سلسله اعتراضات زدند که در نهایت در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴ (۳۰ شهریور ۹۳)، جنبش انصارالله وارد شهر صنعا شد و با در دست گرفتن قدرت، منصور هادی را برکنار کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =