شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ باید به برجام بازگردد

تهران- ایرنا- شورای روابط خارجی آمریکا روز جمعه اعلام کرد: ترامپ هم اکنون در دوراهی حمایت از ریاض و یا تشدید تنش با تهران قرار گرفته اما بهترین کار و تصمیم او در این شرایط، بازگشت به برجام است.

به گزارش وب سایت رسمی شورای روابط خارجی مستقر در نیویورک، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در زمان حاضر در مواجهه با ایران و عربستان، شریک منطقه ای خود در خلیج فارس، در شرایط بسیار دشواری قرار گرفته است.

انصارالله یمن شنبه گذشته در واکنش به محاصره این کشور و ادامه حملات جنگنده های سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.

با حمله به این تأسیسات نفتی ۵۰ درصد تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شده است.

شورای روابط خارجی در ادامه گزارش تحلیلی نوشت: دولت ترامپ بخوبی می داند که برای مقابله با ایران در منطقه نمی تواند از جنگ و مداخله نظامی استفاده کند؛ زیرا پیامدهای این اقدام بسیار ناگوارتر از شرایط کنونی منطقه است.

بر اساس این گزارش، در صورت انتخاب گزینه نظامی آمریکا علیه ایران، از جمله پیامدهای این تصمیم می توان به افزایش قیمت بنزین، آغاز بحران جهانی انرژی و رکورد اقتصادی در آمریکا با توجه به نزدیک شدن به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ اشاره کرد.

شورای روابط خارجی با ارزیابی شرایط کنونی نوشت: ترامپ باید قبل از خروج از توافق هسته ای، پیامدهای آن را در نظر می گرفت اما با گذشت یک سال از این خروج، هنوز بهترین اقدام برای کاهش تنش در منطقه بازگشت به توافق برجام است.

شورای روابط خارجی که در سال ۱۹۲۱ در آمریکا تأسیس شده، یک سازمان عضوگیر، ناشر و اندیشکده ایالات متحده آمریکا سازمان غیر انتفاعی است که در حوزهٔ سیاست خارجی آمریکا و روابط بین‌الملل به طور تخصصی فعالیت می کند.

اعضای این شورا، سیاستمداران قدیمی، بیشتر از 12 وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، بانکداران، وکلا و چهره‌های شاخص و فعالان و کارشناسان رسانه های گروهی هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =