۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۵
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83483065
۰ نفر

برچسب‌ها

نگاه بغداد به چین، بازگشت عراق به دوران شکوه

پکن- ایرنا- «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در حالی شامگاه پنجشنبه در راس هیاتی بلند پایه راهی چین شد که گفته می شود وی علاوه بر تقویت روابط راهبردی با چین به دنبال بازگشت دوران شکوه عراق و رفاه مردم است و در همین چارچوب قصد دارد روابط پکن - بغداد را به سطج راهبردی ارتقا دهد.

عبدالمهدی نخست وزیر عراق در شرایطی برای یک سفر ۵ روزه در چین بسر می برد که ارزش مبادلات تجاری دو کشور از مرز ۳۰ میلیارد دلار عبور کرده است و با امضای چندین قرارداد همکاری این رقم در سال های‌ آتی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

سفر تا روز ۲۳ سپتامبر (۱ مهر ۱۳۹۸) به طول می انجامد و هیات وی شامل ۵۵ نفر از مسئولان، وزیران، صاحبان مشاغل، فرمانداران و دست اندرکاران امور تجاری و اقتصادی عراق است.

نخست وزیر عراق در جریان سفرش به چین که از شهر «خه فی» آغاز شد گفت ما به دنبال گسترش روابط با چین به عنوان دومین قدرت اقتصادی دنیا هستیم کشوری که هم اکنون در زمینه های مختلف از جمله انرژی و طرح های زیربنایی و بازسازی عراق با بغداد همکاری نزدیکی دارد.

عبدالمهدی تصریح کرد: عراق باید ضمن اینکه نقش تاثیرگذار خود را در سطح جهان بازیابد، مردم آن نیز از زندگی شایسته و آبرومندی برخوردار باشند.

وی گفت: عراق از مدت‌ها پیش برای توسعه روابط استراتژیک با چین برنامه ریزی کرده است و امیدواریم بتوانیم از توانمندی‌های اقتصادی و فنی این کشور در بازسازی عراق استفاده کنیم.

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه در این سفر به دنبال تقویت روابط برای شراکت و همکاری استراتژیک در راستای رشد و توسعه زیرساخت‌ها هستیم از شرکت‌ها و سرمایه گذاران چینی خواست در رشد و توسعه عراق و بازسازی زیرساخت‌های این کشور مشارکت کنند.

وی هدف از سفر به چین را جلب نظر این کشور برای توسعه زیرساخت‌ها از طریق پروژه‌های بازسازی، خدماتی و توسعه اقتصاد با استفاده از امکانات گسترده و تجربه موفق چین عنوان کرد و گفت: اکنون زمان آن فرا رسیده است ملت عراق که رنج طولانی از جنگ‌ و تروریسم متحمل شده اند به رفاه و آرامش برسند.

«جانگ یویه» از کارشناسان امور خاورمیانه می گوید عراق بارها از چین خواسته است تا نقش گسترده و فراگیرتری در بازسازی این کشور ایفا کند و انتظار می رود نتایج مثبتی پیامد سفر نخست وزیر عراق به این کشور باشد.

او گفت: عراق اولین کشوری است که پیش نویس توافقنامه همکاری راه ابریشم را نیز با چین امضا کرده است و در کنار آن، امضای چندین قرارداد برای ساخت تاسیسات زیربنایی در زمینه های مختلف از دفاعی گرفته تا امور اجتماعی،  اقتصادی و انرژی باعث تقویت روابط شده است.

این کارشناس روابط چین و خاورمیانه، دولت عراق با وضعیت نابسامان طرح های زیربنایی در آن کشور روبرو است و خرابی های برجای مانده از حملات تروریستی باعث شده است تا این کشور نیاز بیشتری به چین پیدا کند.

سفیر چین در عراق هم می گوید نتیجه این سفر، ارتقای سطح روابط به مرحله ای نوین خواهد بود دو کشور دارای همکاری های راهبردی گسترده ای هستند و دولت چین هم به روابط خود با عراق اهمیت زیادی می دهد.

«جانگ تائو» گفت: چین بزرگترین شریک تجاری عراق است و عراق نیز دومین صادر کننده بزرگ نفت به این کشور به حساب می آید ارزش تبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی به بیش از ۳۰ میلیارد دلار رسید و قرار است این مقدار بعد از سفر نیز افزایش یابد.

برق، تصفیه آب، ساخت مدرسه، بیمارستان، مسکن، طرح های زیربنایی و تاسیسات ترابری از جمله برنامه هایی است که به گفته جانگ در دستور کار طرفین برای همکاری قرار دارد و عراق به این بخش ها نیاز فراوانی دارد.

وی می افزاید که شرکت های چینی با سرعت بیشتری وارد بازار عراق خواهند شد و لازم است که دوره هایی برای آموزش نیرو برگزار شود تا از آنها بتوان در اجرای طرح های زیربنایی در عراق در آینده استفاده کرد.

بازسازی، تجارت، انرژی، خدمات و صنایع، کشاورزی، راهسازی و ساخت پل،  بیمارستان و مدرسه از جمله بخش هایی است که هیات های عراق و چین در جریان سفر نخست وزیر عراق به پکن درخصوص آنها ۳۰ توافقنامه و یادداشت تفاهم امضا می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =