عمران خان: پاکستانی‌ها از هرگونه خشونت به نام دفاع از کشمیر بپرهیزند

اسلام آباد- ایرنا- «عمران خان» نخست وزیر پاکستان شهروندان این کشور را از انجام هرگونه اقدام خشونت طلبانه به نام دفاع از مردم کشمیر به طوری جدی بر حذر داشت.

منابع خبری پاکستان روز جمعه نوشتند: عمران خان که هم اکنون برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک شده است، به شهروندان پاکستانی که مشتاق دفاع از مردم کشمیر هستند هشدار داد و تأکید کرد: هر فردی که در صدد رفتن به کشمیر (تحت کنترل هند) و جنگ برای مردم کشمیر است، ظلم بزرگی به آنان می کند.

نخست وزیر پاکستان افزود: ما نباید بهانه به دست دیگران بدهیم؛ بنابر این هر گونه اقدام خصمانه، در حقیقت به ضرر مردم کشمیر تمام خواهد شد.

وی اطمینان داد: پاکستان با طرح موضوع کشمیر در مجامع بین المللی از جمله نشست آتی سازمان ملل به دنبال حل این بحران است و اگر کسی به فکر جنگ و یا جهاد است، در حقیقت او دشمن پاکستان و مردم کشمیر خواهد بود.

صحبت های عمران خان مبنی بر مخالفت با هرگونه خشونت به نام دفاع از کشمیر در حالی عنوان می شود که در ماههای اخیر، دولت دهلی نو، اسلام آباد را به حمایت از گروه های خشونت طلب در کشمیر متهم می کند؛ موضوعی که پاکستان آن را همواره رد کرده است.

بر اساس گزارش رسانه های پاکستانی، آمریکا از اظهارات نخست وزیر پاکستان مبنی بر مخالفت جدی با هر گونه خشونت طلبی به نام دفاع از مردم کشمیر، استقبال کرد.

«آلیس ولز» با ارسال پیامی در حساب توئیتر خود افزود: ما با سخنان نخست وزیر پاکستان مبنی بر مخالفت با خشونت به نام دفاع از کشمیر، موافق هستیم.

مواضع معاون وزیر امور خارجه آمریکا درباره سخنان نخست وزیر پاکستان در حالی عنوان می شود که عمران خان جمعه آینده (پنجم مهر) قرار است در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

وی، پیش تر اعلام کرده بود که در سخنرانی خود در نشست عمومی سازمان ملل به موضوع کشمیر و اعمال محدودیت های شدید در این منطقه پس از لغو امتیازات آن توسط دولت هند، اشاره خواهد کرد.

تنش ها میان هند و پاکستان پس از تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر افزایش یافت.

نخست وزیر هند چهاردهم مردادماه امسال از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

در زمان حاضر بخشی از کشمیر در خاک هند و قسمتی دیگر در پاکستان قرار دارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان جدایی پاکستان و هند در سال ۱۳۲۶ شمسی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =