۲۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۶
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 83483000
۰ نفر

برچسب‌ها

هوای اردبیل از واپسین ساعات تابستان سرد و ناپایدار می شود

اردبیل - ایرنا - ساکنان اردبیل و پهنه وسیعی از این استان طی واپسین ساعات تابستان امسال و چندین روز در اوایل پاییز هوای سرد و بارشی را تجربه خواهند کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا ، تازه‌ترین خروجی الگوهای تراز میانی جو از استقرار یک چرخند فعال با منشاء اسکاندیناوی و اقیانوس اطلس در شرق اروپا ، جنوب روسیه ، بالکان و منطقه قفقاز حکایت دارد که زبانه‌های آن از عصر فردا شنبه شمال غرب ، استان اردبیل و کرانه‌های جنوب غرب خزر را زیرتاثیر قرار خواهد داد.      

نفوذ این جبهه هوای سرد سبب وزش باد از جانب شمال شرق گاهی با بیشینه سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت ، افزایش ابر و مه در آسمان ، کاهش دمای هوا و آغاز بارش‌ها از بلندی‌های شرقی استان اردبیل منتهی به گیلان خواهد شد.

از اواخر وقت ۳۰ شهریور با عمیق‌تر شدن این توده هوای کم ارتفاع بر میزان سرما افزوده شده و دامنه بارش به تدریج به مرکز استان اردبیل نیز کشیده می شود.

اوج بارش این توده هوای سرد از شنبه شب تا اواخر وقت یکشنبه بوده و شدت آن نیز برای جنوب غرب دریای خزر و نیز نواحی مرزی اردبیل و گیلان انتظار می‌رود.

بارش در بلندی‌های بالای ۲ هزار متر به شکل برف پیش‌بینی می‌شود و احتمال ریزش تگرگ و وقوع رعد و برق نیز در بعضی نقاط کوهستانی وجود دارد.  

مدیرکل مدیریت بحران اردبیل با استناد به پیش بینی هواشناسی از ساکنان این استان خواسته است تا موارد احتیاط مانند کنترل دمای مرغداری‌ها و گلخانه‌ها ُ احتیاط در رانندگی در

جاده‌های مه‌آلود خیس و احیانا گردنه‌های برفی ُ محافظت از کندوهای عسل در برابر هوای سرد ُ احتیاط عشایر هنگام کوچ و پرهیز از کوهنوردی در کوهستان‌های منطقه را رعایت کنند.    

در عصر جمعه آسمان اردبیل کمی ابری همراه با وزش باد با سرعت ۲۳ کیلومتر در ساعت از جانب شمال شرق است. دمای هوا در ایستگاه مرکزی اردبیل نیز۲۳ درجه سانتیگراد بالای صفر ثبت شده است.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی از وضعیت هوایی بسیار متغیر برخوردار است. ساکنان این شهرستان در بعضی از سال‌ها در اواخر مهر شاهد استقرار هوای سرد و برفی

می‌شوند.

۶۰۱۸/۶۰۱۹       

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =