۲۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۸
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83482992
۰ نفر

برچسب‌ها

عبدالمهدی: عراق به دنبال ایفای نقش تاثیرگذار در جامعه جهانی است

پکن- ایرنا- «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق که در چین بسر می برد اعلام کرد کشورش به دنبال ایفای نقش تاثیرگذار در جامعه جهانی است و در این چارچوب به دنبال گسترش روابط با کشورهای آسیایی از جمله چین است.

به گزارش شینهوا، عبدالمهدی روز جمعه در کنفرانس جهانی صنایع در شهر خفی چین افزود: عراق باید ضمن اینکه نقش تاثیرگذار خود را در سطح جهان بازیابد، مردم آن نیز از زندگی شایسته و آبرومندی برخوردار باشند.

وی گفت: عراق از مدت‌ها پیش برای توسعه روابط استراتژیک با چین برنامه ریزی کرده است و امیدواریم بتوانیم از توانمندی‌های اقتصادی و فنی این کشور در بازسازی عراق استفاده کنیم.

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه در این سفر به دنبال تقویت روابط برای شراکت و همکاری استراتژیک در راستای رشد و توسعه زیرساخت‌ها هستیم از شرکت‌ها و سرمایه گذاران چینی خواست در رشد و توسعه عراق و بازسازی زیرساخت‌های این کشور مشارکت کنند.

وی هدف از سفر به چین را جلب نظر این کشور برای توسعه زیرساخت‌ها از طریق پروژه‌های بازسازی، خدماتی و توسعه اقتصاد با استفاده از امکانات گسترده و تجربه موفق چین عنوان کرد و گفت: اکنون زمان آن فرا رسیده است ملت عراق که رنج طولانی از جنگ‌ و تروریسم متحمل شده اند به رفاه و آرامش برسند.

نخست وزیر عراق شامگاه پنجشنبه در راس یک هیات بلند پایه و بزرگ شامل شماری از وزیران، مشاوران، تجار و بازرگانان وارد چین شد و درباره سطوح مختلف همکاری از جمله در بخش های آموزش و پرورش، راهسازی و بهداشت با مقام های چین رایزنی خواهد کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه چین، در جریان این سفر که به دعوت «لی که چیانگ» نخست وزیر چین انجام شده است طرفین چندین قرارداد همکاری در بخش های تجاری،  اقتصادی و انرژی امضا می کنند.

چین بزرگترین شریک تجاری عراق است و عراق نیز دومین صادر کننده بزرگ نفت به این کشور به حساب می آید ارزش تبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی به بیش از ۳۰ میلیارد دلار رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =