یک سوم کرسی‌های زبان فارسی دنیا استاد ایرانی دارند

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل اظهار داشت: این وزارتخانه برای یک سوم کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی دنیا استاد اعزام می‌کند و سایر کرسی‌ها توسط دانش‌آموختگان خارجی اداره می‌شود که مدرک دکتری خود را از ایران دریافت کرده‌اند.

حسین سالارآملی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: اواسط سال ۹۷ به علت مشکلات ارزی، ادامه کار کارسی های زبان و ادبیات فارسی در سطح دنیا با وقفه روبرو شد و استادان ایرانی به کشور بازگشتند.
وی ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سعی کرد با بهره گیری از امکانات خود و دیگر دستگاه ها مانع تعطیلی این کرسی ها شود.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته و همکاری دستگاه ها ۸۸ کرسی زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی تا بهمن ماه در کشورهای دیگر بازگشایی می شود.
سالارآملی تاکید کرد: ۲۰۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در دانشگاه های دنیا فعال است که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تماس هستند.
وی درباره تعداد دانشجویان خارجی که در رشته زبان فارسی تحصیل می کنند گفت: در حال حاضر بیش از پنج هزار دانشجوی خارجیِ زبان و ادبیات فارسی در کرسی های دانشگاه های خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند.
این مقام مسئول گفت: اولویت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای فعال کردن کرسی های زبان و ادبیات فارسی، کشورهای حوزه تمدنی ایرانی و اسلامی، شبه قاره هند، کشورهای همجوار و در نهایت کشورهایی است که نسل سوم ایرانیان مقیم در آن کشورها در حال رشد هستند.
سالارآملی افزود: در مجامع دانشگاهیِ کشورهای همجوار از عراق و سوریه و لبنان تا بعضی کشورهای آفریقایی صحبت کردن به زبان فارسی و یا مطالعه کتب علمی تالیف شده در ایران رایج است.
رئیس مرکز همکاری های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: اکنون ۱۵ مرکز آموزش زبان فارسی مخصوص دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشور فعال است که وظیفه آموزش هزاران داوطلب تحصیل در ایران را بر عهده دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =