۲۰۵ مقاله به دبیرخانه همایش بین‌المللی شمس و مولانا رسید

ارومیه- ایرنا- رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوی گفت: ۲۰۵ مقاله به همایش علمی و بین‌المللی شمس و مولانا ارسال شده که ۱۰۵ مقاله به مرحله داوری راه‌ یافته‌است.

عزیز میرزایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از میان ۱۰۵ مقاله داوری‌شده ۸۱ مقاله نیز در کتاب مجموعه مقالات چاپ می شود.

وی اضافه کرد: از بین کل مقالات ارسالی، ۱۸ مقاله برای ارائه توسط کمیته علمی انتخاب شده‌است.

وی اظهار کرد: علاوه بر اساتید داخلی از دانشگاه‌های سراسر کشور، شمس‌پژوهانی از کشورهای ترکیه، عراق، سوریه، فرانسه، بنگلادش و پاکستان هم به این همایش مقاله ارسال کرده که از این مقالات سه نفر از کشورهای ترکیه و پاکستان مقالات خود را ارائه می دهند.

میرزایی به حضور مراکز علمی و دانشگاهی مطرح کشور در بخش علمی این کنگره بین المللی هم اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، گیلان، الزهرا (س)، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مؤسسه فرهنگی اکو، کمیسیون ملی یونسکو، پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مرکز اسناد فرهنگی آسیا، کمیته ملی ایکوم ایران و همچنین مراکز اداری، علمی و فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی نیز در برگزاری این همایش مشارکت دارند.

پنجمین همایش بین‌المللی شمس و مولانا در روزهای هفتم و هشتم مهر امسال در شهرستان خوی برگزار می شود.

بر اساس اسناد متقن و مورد تایید محققان، بارگاه شمس تبریزی در خوی واقع شده و هفتم مهر در تقویم رسمی کشور به نام روز شمس ثبت شده است.

«شمس الدین محمدبن علی بن ملک داد تبریزی» بنا بر اشاره های تاریخی به احتمال زیاد در سال ۵۸۲ هجری قمری به دنیا آمد و ملقب به «شیخ پرّان» و «زر دوز» بود.

کتاب «مقالات شمس» شامل مطالب ارزنده ای با موضوع عرفان است؛ این کتاب سوال و جواب های شمس و مولانا و مریدان و منکران آنان را در بر می گیرد و توسط شاگردان وی گردآوری شد.

تاریخ وفات شمس تبریزی به علت کمبود اسناد تاریخی مربوط به آن دوره زندگی شمس به روشنی معلوم نیست اما شمس پژوهان آن را بین سال های ۶۴۵ و ۶۷۲ هجری قمری ذکر کرده اند.

مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولوی نیز به عنوان شاعر بزرگ قرن هفتم هجری قمری در سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ زاده شد؛ وی به سبب رنجشی که بین پدر مولانا با سلطان محمد خوارزمشاه پدید آمده بود از بلخ بیرون آمد و بعد از مدتی سیر و سیاحت به قونیه رفت.

مولوی در سال ۶۷۲ هجری قمری در قونیه وفات یافت و از آثار او می‌توان به مثنوی، دیوان غزلیات یا کلیات شمس، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد.

۸۱۳۵/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =