کیفیت هوای مشهد در وضعیت هشدار قرار گرفت

مشهد- ایرنا- شاخص کنترل کیفیت هوای مشهد روز جمعه برای دومین روز متوالی در وضعیت هشدار قرار گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز جمعه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: میانگین شاخص کیفیت هوای مشهد اکنون ۱۲۸ ای کیو آی (AQI) و به معنای آلودگی هوا و قرار گرفتن کیفیت آن در وضعیت هشدار است.

تورج همتی افزود: شاخص کیفیت هوای منطقه سرافرازان با ۱۶۴ ای کیو آی در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌های سنی است.

وی ادامه داد: اکنون منطقه سمرقند با شاخص کیفیت هوای ۹۳ ای کیو آی تنها منطقه شهر مشهد است که هوای سالم دارد و سایر ۲۱ ایستگاه سنجش آلودگی هوا اکنون کیفیت هوا را ناسالم برای گروه‌های حساس نمایش می‌دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: ورود توده گرد و غبار چهارشنبه شب از صحرای قره قوم ترکمنستان به مشهد عامل آلودگی هوای دیروز و امروز این شهر است.

همتی با تاکید بر اینکه شهروندان باید از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند افزود: شایسته است شهروندان، زائران و مسافران با بهره گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی نقش موثر خود را در کاهش حجم آلاینده‌های هوای این کلانشهر ایفا کنند.

روز گذشته میانگین شاخص کلی کیفیت هوای کلانشهر مشهد ۱۵۵ ای.کیو.آی بوده است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی نیز به معنای آلودگی برای همه سنین محسوب می شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.
مردم مشهد طی سال گذشته ۴۵ روز هوای پاک، ۲۷۵ روز هوای سالم و ۴۵ روز هوای ناسالم تنفس کردند.

۷۴۹۶/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =