قشقایی: لازمه حضورم در المپیک تغییر وزن است

تهران- ایرنا- دارنده مدال نقره قهرمانی ۲۰۱۹ جهان در رشته وزنه‌برداری گفت: دسته ۵۵ کیلوگرم غیر المپیکی است و برای حضور در المپیک ۲۰۲۴ باید به دسته ۶۱ کیلوگرم بروم.

حافظ قشقایی که پس از ۴۰ سال طلسم بی مدالی ایران را در دسته ۵۵ کیلوگرم شکسته است در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تجربه نخستم بود و سطح مسابقات نسبت به سال‌های گذشته بالا بود. دومین دوره‌ای است که رقابت در دسته ۵۵ برگزار می‌شود. تمام تلاش خود را انجام دادم تا دست خالی به ایران برنگردم و خدا را شکر می‌کنم که توانستم یک مدال نقره را در این وزن کسب کنم؛ این مدال در تجربه نخست جهانی برایم ارزشمند است.

دارنده مدال نقره رقابت‌های قهرمانی جهان در تایلند افزود: رقیبان قدرتمندی از کره شمالی، ویتنام و قزاقستان داشتم. وزنه بردار کره‌ای در این دسته یک نابغه به شمار می‌رود و چند مدال طلای جهان و المپیک را در کارنامه دارد. او در حرکت ۲ ضرب توانست سه برابر وزنه خود مهار کند و رکورد جهان را نیز چهار کیلوگرم ارتقا داد.

ملی‌پوش دسته ۵۵ کیلوگرم در زمینه عملکرد خود در رقابت‌های جهانی تایلند یادآور شد: هر چند که از نظر برخی از کارشناسان مدالم فراتر از انتظار بود اما باور دارم در این رقابت ها حقم بیش از یک مدال بود. در حرکت یک‌ضرب به خاطر کم کردن وزن زیاد در اردوها، نتوانستم رکورد شخصیم را تکرار کنم. رکورد من ۱۲۰ کیلوگرم است که اگر مهار می کردم بدون شک سه مدال به من می‌رسید.

وی در زمینه برنامه های خود برای آینده گفت: مسابقات زیادی در پیش رو است و باید برای آنها برنامه ریزی بلندمدت داشته باشم. به احتمال زیاد در دسته ۶۱ کیلوگرم وزنه خواهم زد تا بتوانم در المپیک ۲۰۲۴ پاریس، بازی های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو شرکت کنم. همچنین تلاشم این است که در قهرمانی آسیا مدال مرغوب‌تری کسب کنم.

قشقایی با اشاره به طلسم شکنی پس از ۴۰ سال گفت: در دهه‌های گذشته تک ستاره هایی در سبک وزن ها بودند اما موفقیت‌های آنان در رقابت های جهانی چشمگیر نبوده است. امیدوارم این طلسم شکنی به تک مدال من منتهی نشود بلکه آغازی بر مدال آوری در دسته‌های پایین وزنه‌برداری باشد. نهایت تلاش را دارم تا موفقیت تداوم داشته باشد.

قشقایی ملی‌پوش دسته ۵۵ کیلوگرم ایران روز چهارشنبه در حرکت ۲ ضرب با مهار وزنه ۲۴۹ کیلوگرمی توانست مدال نقره این دوره از رقابت‌ها را از آن خود کند. مدال نقره سبک وزن جهان، بعد از گذشت بیش از ۴۰ سال برای وزنه‌برداری ایران به دست آمد.

محمد نصیری سال ۱۹۷۶ در رقابت های جهانی مونترال کانادا صاحب نشان برنز جهان شده بود و بعد از او تا به امروز هیچ یک از سبک وزن های ایرانی مدالی در جهان کسب نکرده بودند.

نفرات برتر دسته ۵۵ کیلوگرم:

۱-اوم یون چول از کره شمالی با رکورد ۱۲۸ یک ضرب، ۱۶۶ دوضرب  و مجموع ۲۹۴ کیلوگرم( سه مدال طلا)

۲- ایگور سان از قزاقستان با رکورد ۱۲۰ یک ضرب، ۱۴۶ دوضرب  و مجموع ۲۶۶ کیلوگرم( نقره مجموع  و برنز یک ضرب)

۳-عبدالرحیم السالم از عربستان با رکورد ۱۱۸ یک ضرب، ۱۴۷ دوضرب  و مجموع ۲۶۵ کیلوگرم( ۲برنز دوضرب و مجموع)

۴-توان نگویین از ویتنام با رکورد ۱۲۰ یک ضرب، ۱۴۳ دوضرب  و مجموع ۲۶۳ کیلوگرم( نقره یک ضرب)

.

۷-حافظ قشقایی از ایران با رکورد ۱۱۱ یک ضرب، ۱۴۹ دوضرب  و مجموع ۲۶۰ کیلوگرم( نقره دوضرب)

اوم یون چول وزنه بردار کره شمالی با مهار وزنه ۱۶۶ کیلوگرم رکورد دوضرب جهان را که در اختیار خودش بود، چهار کیلوگرم ارتقا داد. وی در مجموع وزنه ۲۹۴ را مهار کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =