بار اصلی مسئولیت کشور برعهده آگاه ترین افراد جامعه است

تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: انسان های بزرگ راه های درست در جوامع را می سازند. ایران وطن جوانان است و وطن فصل مشترک و هویت مشترک ماست؛ از این رو باید برای سرافرازی آن تلاش کرد. بار اصلی مسئولیت کشور برعهده آگاه ترین و هوشیارترین هاست.

محسن حاجی میرزایی روز پنجشنبه در مراسم تجلیل از مدال آوران علمی سال ۱۳۹۷ در محل تالار وحدت اظهار کرد: پیشرفت و تعالی هدف مشترک همه جوامع است، اما ممکن است الگو و مسیر رسیدن به توسعه در جوامع مختلف متفاوت باشد.
وی با اشاره به اینکه پیشرفت هر جامعه با هر آرمان و مقصدی نیازمند سرمایه انسانی، سرمایه و تکنولوژی است، افزود: همه کشورها می توانند سرمایه و تکنولوژی را از یکدیگر وام بگیرند، اما سرمایه انسانی در همه جوامع بی بدیل است.
به گفته وزیر آموزش و پرورش، سرمایه انسانی می تواند با بهره مندی مناسب و کارآمد از تکنولوژی و سرمایه، کشور را به سمت توسعه پیش ببرد. 
حاجی میرزایی با اشاره به اینکه راه پیشرفت جوامع داشتن سرمایه انسانی است، یادآور شد: کشورهای بسیاری دارای سرمایه های بسیار و تکنولوژی پیشرفته هستند اما به دلیل نداشتن نیروی انسانی شایسته نمی توانند از خدمات خود بهره مند شوند و در مسیر توسعه قرار گیرند.
وی گفت: اصیل ترین پیشرفت بر مبنای سرمایه انسانی شکل می گیرد، در مباحث اقتصاد مقاومتی روح کلی دستیابی جامعه به حدی از توانمندی هاست تا جامعه بتواند روی پای خود بایستد. 
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نیروی انسانی قادر است با اتکا با توانمندی های خود جهت گیری های لازم را انجام دهد، ادامه داد: جوانان هسته اصلی و امیدان رهبران جامعه برای نیل به اهداف بلند هستند.
حاجی میرزایی خاطر نشان کرد: با اینکه می گویند حال المپیادی ها خوب نیست، موافق نیستم. مشکلات را نفی نمی کنم اما قابلیت و ظرفیت اصلی انسان ها بسیار بالاست و می توانند در شرایط مختلف جوهره وجودی خود را شکوفا کنند.
وی افزود: انسان ها می توانند قابلیت خود را در شرایط های مختلف آشکار کنند، در فتح قله ها همواره پای انسان های بزرگ در میان است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه توفیقات علمی بسیاری امروز در کشور حاصل شده است، اظهار کرد: کشور به جوانان آگاه نیاز دارد. پژوهش‌های ارزشمندی در کشور به واسطه این افراد آگاه ارایه شده است اما در حوزه اختراعات رتبه کشور کاهش می یابد، همچنین برای تجاری‌سازی کالاها نیز با مشکلاتی روبه رو هستیم. 
وی در پایان با اشاره به اهمیت گسترش علوم انسانی افزود: علوم انسانی در آینده در کشور حرف اول را می زند. جوانان باید ظرفیت‌های دانشی خود را با علوم انسانی پیوند بزنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =