حوزه فرهنگی در کشور مورد غفلت قرار گرفته است

اردبیل - ایرنا - نماینده ولی‌فقیه در استان  و امام جمعه اردبیل گفت: فرهنگ سالیان سال است که در کشور مورد غفلت واقع شده و جای سوال است که چرا به این مقوله که عامل بسیاری از معضلات کنونی می‌باشد، بی‌توجهی می‌شود.

به گزارش ایرنا ، آیت‌الله سیدحسن عاملی روز پنجشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل افزود: بسیاری از بداخلاقی‌های اقتصادی در جامعه از جمله اختلاس، رشوه، نبود وجدان کاری، نبود احساس جمعی و ضعف مسئولیت‌پذیری اجتماعی به دلیل بی‌توجهی به فرهنگ بوده و ضروری است که برنامه مدون و مترقی در حوزه فرهنگ داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برخی بداخلاقی‌ها در شان تاریخ و فرهنگ، مدنیت و هویت غنی ما نیست و چنین فضایی غرور ملی را خدشه‌دار می‌کند، گفت: جلسات متعدد و جزیره‌ای برای برطرف کردن معضلات فرهنگی و اجتماعی کارساز نیست و باید  تصمیم ریشه‌ای و کار جمعی برای رفع این مشکلات اتخاد شود.

نماینده ولی‌فقیه با بیان اینکه احیای تمدن و فرهنگ اسلامی با توجه به آموزش عمومی از سنین پایین آغاز شود، بیان کرد: آموزش و پرورش و نقش مهم آن در فرهنگ‌سازی در این سال‌ها مود غفلت قرار گرفته و باید این بی‌توجهی جبران شود.

عاملی بیان کرد: نقش هنر و بیان هنری در ارتقای فرهنگی نیز می‌بایست مورد توجه قرار گرفته و در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما وظیفه سنگینی برعهده دارند.

وی همچنین حوزه‌های علمیه را ظرفیت بزرگی در بحث فرهنگ کشور ذکر کرد و افزود: هزاران طلبه جوان و دارای تحصیلات عالیه در کشور وجود دارد که از توان آنها استفاده مطلوب نمی‌شود و نیاز است به آنها بیشتر توجه شده و فعالیت‌های آنها جهت‌دهی و هدفمند شود.

امام جمعه اردبیل همچنین از تدوین لغت‌نامه آذری در استان اردبیل خبر داد و گفت: کار تدوین این لغت‌نامه در دست اقدام است و جلد اول آن در سفر رئیس‌جمهوری به استان رونمایی می‌شود.

ناصر عتباتی ، رئیس کل دادگستری استان اردبیل هم در این جلسه ریشه اصلی مشکلات و آسیب‌های اجتماعی موجود در خانواده‌ها را ناشی از مشکلات  معیشتی و اقتصادی عنوان کرد و گفت: در گذشته مسائل مالی در بروز اختلافات خانوادگی کم‌رنگ بود اما امروز در اکثر اختلافات و بروز آسیب‌های اجتماعی مسائل مالی و شرایط اقتصادی نامطلوب دخیل است.

وی اظهار داشت: مطابق بررسی‌هایی که از پرونده‌های موجود در دادگاه‌ها به‌عمل آمده، غالب مشکلات موجود مرتبط با مسائل مالی و اقتصادی است و باید توجه داشت که مشکلات فرهنگی در پی حل مسائل معیشتی و اقتصادی قطعا حل شدنی است.

عتباتی بیان کرد: سازمان‌های مردم نهاد باید در تبیین مباحث فرهنگی و دخیل کردن مردم در این برنامه‌ها کمک کنند تا فرهنگ وارد بطن جامعه شود و باید تلاش‌ها برای اجتماعی کردن فرهنگ عمومی دوچندان شود.

در این جلسه تفاهم‌نامه توسعه فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری اردبیل امضاء شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه برای یک دیدار سه روزه به اردبیل سفر کرده است.

۷۱۱۰/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =