استاندار فارس : بارگذاری بیش از ظرفیت به محیط زیست آسیب می‌زند

شیراز - ایرنا- استاندار فارس بر لزوم ایجاد تعادل و توازن در استفاده از مواهب طبیعی و شتاب توسعه تاکید کرد و ابراز داشت : بارگذاری بیش از ظرفیت و استفاده بی رویه از مواهب طبیعی به طبیعت و محیط زیست آسیب می زند ، همچنانکه اکنون در بسیاری از زمینه‌ها ما شاهد آزار محیط زیست به خاطر این بارگذاری بی رویه هستیم.

عنایت الله رحیمی روز پنج‌شنبه در آیین تودیع و معارفه مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس افزود: بارگذاری بر طبیعت و محیط زیست نباید با آموزه‌های زیست محیطی ناهمخوانی داشته باشد ، عدم سنخیت در توازن منطقه‌ای و توسعه موجب می شود تا بر محیط زیست آسیب جدی وارد آید ، محیط زیست امانتی است که باید به نسل های بعدی منتقل گردد.

استاندار فارس اضافه کرد: حفاظت از محیط زیست باید هم رفاه و آسایش نسل فعلی را در نظر گیرد و هم تامین کننده منافع نسل های بعدی باشد ، در حوزه محیط زیست باید از افراط و تفریط پرهیز کرد با وجود قوانین و مقررات متعددی که در این ارتباط در کشور ما وجود دارد، هنوز آنچنان که شایسته است از محیط زیست حمایت نمی‌شود. فرهنگ ملی و مذهبی ما ، همیشه بر پاکی محیط پیرامون توصیه کرده است.

رحیمی ادامه داد: فرهنگ ایرانی ،اسلامی ما در لزوم توجه به طبیعت، توصیه‌های موکدی دارد. در سطح جهانی نیز به بدنبال آگاهی بشر از تاثیرات فن آوری، صنعت، توسعه اقتصادی و رشد جمعیت بر روی محیط زیست، توجه بیشتری به مقوله حفاظت از محیط پیرامون شده است.

مجلس پشتیبان محیط زیست است 

بهرام پارسایی نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه مجلس پشتیبان محیط زیست است گفت: همه تلاش‌ها در مجلس شورای اسلامی برای افزایش بودجه زیست محیطی کشور به کار گرفته شده است .

این نماینده شیراز خودروسازی را در چنبره مافیا دانست و گفت: نیمی از آلودگی کلان شهرها ناشی از عدم نصب سیستم‌هایی است که ایران خودرو از آن طفره می رود ، آنها به بهانه تحریم این فیلترها را نصب نمی کنند ، مقاومت در برابر ایران خودرو سخت است اما آنها از ۶ سال فرصت موجود هیچ استفاده نکردند و به بهانه تحریم ، قطعه جلوگیری از آلودگی هوا را نصب نمی کنند.

محمد جواد رنجبر عضو تشکل زیست محیطی میراث ماندگار بختگان هم  با انتقاد از صدور مجوزهای شکار در برخی از مناطق کشور بر لزوم اتخاذ سیاست های کلان برای کنترل زمین خواری و پایش تجاوز به منابع طبیعی تاکید کرد و خواستار توجه و حساسیت بیشتر در این زمینه شد.

حمید ظهرابی مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان فارس هم در این نشست با بیان اینکه توسعه محیط زیست بر مبنای برنامه دنبال خواهد شد بر لزوم افزایش مشارکت مردم و استفاده از ظرفیت های مردمی برای توسعه پایدار در استان فارس تاکید کرد.

سعید محمودی مدیر کل پیشین محیط زیست استان فارس نیز با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده خلع ید یک هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی ، افزایش کشفیات یگان ویژه ، رسیدگی به وضعیت رفاهی محیط بانان و تجیهز پاسگاههای محیط زیست را بخشی از اقدامات در یک و نیم سال گذشته در استان فارس دانست.

در این آیین که با حضور عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور برگزار شد  از خدمات سعید محمودی مدیر کل پیشین حفاظت محیط زیست فارس تقدیر و  حمید ظهرابی به عنوان مدیر کل جدید محیط زیست فارس معرفی شد . محمودی به سمت مدیر کل حفاظت محیط زیست تهران منصوب شد و ظهرابی نیز پیش از این معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست بوده است .

۶۱۱۳

اخبار مرتبط