تحلیلگر شبکه اسکای نیوز: رژیم سعودی شکست نظامی خود را به نمایش گذاشت

لندن – ایرنا – تحلیل‌گر شبکه خبری اسکای نیوز حمله هوایی به تاسیسات نفتی عربستان را نشانه ضعف پدافند هوایی این کشور توصیف کرد و با اشاره به شوی تبلیغاتی دیروز وزارت دفاع عربستان و ارائه لاشه های پهپاد مهاجم افزود: سعودی‌ها شکست نظامی خود را برای جهانیان به نمایش گذاشتند.

«مارک استون» در یادداشتی که در تارنمای اسکای نیوز منتشر شد،  نوشت: کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس همچون امارات متحده عربی و عربستان سعودی تاکنون مایل به متهم کردن مستقیم ایران نبودند. اما نمایش لاشه های هفت پهپاد و دو موشک کروز توسط وزارت دفاع عربستان اینک پرونده شکایت علیه ایران را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: عربستان سعودی ادعا می کند که این حمله منحصر به این کشور نیست و اقدامی از روی عمد، علیه اقتصاد جهانی است که بایستی به آن پاسخ داده شود. سخنگوی وزارت دفاع عربستان که در حضور دیپلمات‌های بین‌المللی و افسران نظامی به زبان انگلیسی سخن می گفت تلاش می کرد تا ائتلاف جهانی علیه ایران تشکیل دهد.

این تحلیل گر انگلیسی با طرح این پرسش که عربستان و امریکا با چه گزینه‌هایی برای پاسخ مواجه هستند نوشت:‌ حمله به ایران اوضاع را خطرناک تر خواهد کرد اما اگر پاسخی داده نشود آنها ضعیف و ایران مصون نشان داده‌ می‌شود.

او با این حال عنوان کرد که این حمله به لحاظ نظامی، برای عربستان عمیقا خجالت آور و نمایش لاشه های آن اقدامی غیر عادی است، اما آنها تصور می کنند که شاید این اقدام لازم بود.

وزارت دفاع عربستان سعودی دیروز چهارشنبه با برگزاری کنفرانس خبری و تکرار اتهامات واهی خود، ایران را به دست داشتن در حمله به تاسیسات آرامکو متهم کرد.

«ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در این کنفرانس خبری گفت: حمله به آرامکو تنها عربستان سعودی را هدف قرار نداده بلکه جامعه جهانی و امنیت انرژی را هدف گرفته است.

مالکی مدعی شد: ایران تلاش کرد تا واقعیت ها را مخدوش کند. حمله به آرامکو از یمن نبود بلکه از  شمال به جنوب صورت گرفته است.

وی در ادامه اتهام زنی های خود علیه ایران،‌ ادعا کرد: دلایل و شواهدی داریم که حاکی از دست داشتن ایران در اقدامات خرابکارانه در منطقه است.

جنبش انصار الله یمن، شنبه گذشته در واکنش به محاصره این کشور و ادامه حملات جنگنده‌های سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه‌های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.

با حمله به این تاسیسات نفتی ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شد.

نیروهای انصارالله روز دوشنبه عربستان و امارات متحده عربی را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کردند.

ترامپ پس از این حمله بدون هرگونه مدرک ایران را متهم به حمله پهپادها به مراکز آرامکو در عربستان سعودی کرد. «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی هم از موضع گیری ضد ایرانی «دونالد ترامپ» تشکر کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =