آیین‌نامه شورای فرهنگی عمومی بازنگری می‌شود

اردبیل - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آیین‌نامه شورای فرهنگ عمومی کشور با هدف صیانت از داشته‌های حوزه فرهنگی و برطرف شدن برخی نارسایی‌ها بازنگری می‌شود.

به گزارش ایرنا ، سیدعباس صالحی روز پنجشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل افزود: اقدامات در این زمینه به مرحله پایانی رسیده و در روزهای آتی آیین‌نامه جدید نهایی می‌شود و پس از آن هم آیین‌نامه شورای فرهنگی استان‌ها نیز تکمیل خواهد شد.

وی شوراهای فرهنگ عمومی را ظرفیت‌های منطقه‌ای غنی ذکر و بیان کرد: با استفاده  از این ظرفیت در استان‌های مختلف می‌توان قابلیت‌ها و توانمندی‌های  فرهنگی را شناسایی و برای رفع آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی ارائه راهکار کرد.

وی با اشاره به برخی مسائل و مشکلات در حوزه فرهنگ گفت:  برنامه‌ریزی و ارائه راهکار  از مرکز و اجرا و عملیات برنامه‌های فرهنگی از پایین به بالا ۲ مدل تعریف شده  رای رفع مشکلات و نیز توسعه‌ و تقویت داشته‌های فرهنگی در کشور است.

وی تاکید کرد که استفاده از قابلیت مردمی برای رفع مسائل و مشکلات فرهنگی و تقویت و ارتقای آن بهترین راهکار در برنامه‌ریزی فرهنگی بوده و مسئولان با استفاده از این روش می‌توانند به اهداف مورد نظر دست یابند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توطئه‌های دشمنان در طول سالیان گذشته علیه نظام اسلامی بویژه در سال‌های اخیر گفت: هر یک از این دسیسه‌ها برای هر دولتی ضربه ویران کننده محسوب می‌شد اما نظام اسلامی و مردم انقلابی  با اتکا و اعتقاد ریشه‌ای به فرهنگ دینی ، فرهنگ ملی و فرهنگ انقلابی بر نقشه‌های شوم دشمنان غالب شده و آنها را نقش بر آب کردند.

 وی با بیان اینکه تحریم دشمن به ته دیگ خورده است، افزود: در هر برهه از زمان که در کشور اتفاقات و یا تحرکاتی صورت گرفته، دشمن مترصد فرصت بوده تا به اهداف شوم خود دست یابد غافل از اینکه این اتفاقات و حوادث با درایت رهبری و اعتقاد و وفاداری مردم به نظام  آرام گرفته است.

صالحی بیان کرد: پیمایش‌های دقیق علمی نشان می‌دهد که اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران همچنان اعتقاد ریشه‌دار به فرهنگ دینی داشته و عاشق ( اهل بیت) هستند، آنها عاشق وطن خود و یکپارچگی ملی بوده و  به فرهنگ انقلابی همچنان وفادارند.

وی از این سه ویژگی بعنوان داشته‌های ارزشمندی یاد کرد که نیازمند صیانت و حراست می باشد زیرا که اصلی‌ترین دارای ملت ایران نه اسباب و ابزار نظامی که  فرهنگ و هویت اسلامی و ملی می‌باشد.  

او انسجام نهادها در حوزه فرهنگی را برای صیانت از این دارایی ها یادآور شد و گفت: توجه کافی به نهاد آموزش و پرورش، حوزه‌های هنری و فرهنگی و استفاده از ظرفیت

حوزه‌های علمیه در این راستا ضروری است.

سیدناصر اسحاقی ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل هم در این جلسه گفت: شورای فرهنگ عمومی اردبیل جزو پنج شورای فرهنگ عمومی برتر بوده و طرح‌های ارزشمندی در آن طرح و اجرایی شده است.

وی بیان کرد: برخی از طرح‌ها و مصوبات در این شورا ترویج فرهنگ خودداری از هزینه‌های گزاف در آیین‌ها، ساده‌زیستی ، افطاری ساده در رمضان، طرح کارآفرینی و اشتغال بوده است.

او  اضافه کرد: در استان اردبیل ۶ هزار حافظ قرآن شناسایی شده و این استان رتبه یک تا سوم را در این زمینه دارد، طرح سمیر قرآن هم مد نظر شورای فرهنگ عمومی بود و در این راستا کتابت قرآن اردبیل برای چاپ آماده می‌شود.

در این جلسه تفاهم‌نامه فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری اردبیل به امضا رسید.

همچنین نخستین احکام شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان‌ها نیز در این جلسه  توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر و ابلاغ شد.

 اولین حکم از سری احکام شورای هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان ها به نماینده محترم ولی فقیه و استاندار محترم اردبیل توسط وزیر محترم فرهنگ ارشاد اسلامی در سفر به این استان اعطا شد.

۶۰۱۶/۷۱۱۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =