مقام سنای روسیه: امید بستن به عقلانیت آمریکا ساده لوحانه است

مسکو - ایرنا - رئیس کمیسیون امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه(مجلس سنا) با بیان اینکه واشنگتن به کارزار ضد ایرانی خود ادامه خواهد داد، اظهار داشت: امید بستن به عقلانیت ایالات متحده ساده لوحانه است.

کنستانتین کاساچوف در واکنش به اتخاذ تحریم‌های بیشتر علیه ایران از سوی آمریکا به بهانه حمله یمنی‌ها به تاسیسات نفتی سعودی با بیان این مطلب افزود: هنوز نمی‌دانیم که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر اساس چه دلایلی و دستاویز قراردادن چه مسائلی، دستور تشدید تحریم‌های ایران را داده است، اما اوضاع در منطقه تا اندازه زیادی به سایر نیروهای منطقه‌ای و جهانی از جمله متحدان آمریکا بستگی دارد.

جنبش انصارالله یمن، شنبه گذشته در واکنش به محاصره این کشور و ادامه حملات جنگنده‌های سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه‌های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.
با حمله به این تاسیسات نفتی ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شد.
نیروهای انصارالله روز دوشنبه عربستان و امارات متحده عربی را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کردند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا پس از این حمله بدون هرگونه مدرک ایران را متهم به حمله پهپادها به مراکز آرامکو در عربستان سعودی کرد.
وی ادامه داد: احتمال می‌دهیم که ترامپ برای باز نگه داشتن دست خود در تحریم بیشتر ایران و روی میز بودن گزینه نظامی از سوی واشنگتن، موضوع حمله یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان را بهانه کرده باشد چرا که حتی بیانیه شیعیان یمن که مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند مانع ترامپ برای متهم کردن ایران نشد و آمریکا بدون هر گونه مدرکی، انگشت خود را به سمت ایرانی‌ها گرفت.
کاساچوف در ادامه گفت: باتوجه به اظهارات مقام‌های غربی که تحریم بیشتر را ابزاری برای جلوگیری از جنگ می‌دانند و تحرک بیشتری از خود نشان نمی‌دهند، می‌توان نتیجه گرفت که افزایش تحریم‌ها علیه ایران در راستای اجرای این سیاست اعمال شده است ضمن اینکه تلاش بیشتر برای سیاه نمایی علیه تهران است.

وی افزود: امید بستن به عقلانیت واشنگتن که مزه تحریم‌های ضدایرانی را چشیده و خویشتنداری همه بازیگران در عرصه خاورمیانه ازجمله بازیگران کوچک ساده لوحانه است. به همین دلیل اوضاع تا اندازه زیادی به بقیه نیروهای منطقه‌ای و جهانی ازجمله متحدان آمریکا بستگی دارد.
کاساچوف گفت: در این رابطه گفت‌وگوی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی درباره اوضاع پیرامون حمله به مراکز آرامکو بسیار مهم است.
کاساچوف گفت: بسیار مهم است که ریاض پنهان نشدن در پشت موضع واشنگتن را ضروری می‌داند و تلاش دارد با روسیه مواضع خود را هماهنگ کند. این منطق درستی است و می‌توانیم امیدوار باشیم که با تلاش‌های دیپلماتیک دو و چندجانبه و آغاز تحقیقات واقعبینانه مساله را حل و فصل کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =