رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا برای برگزیت ضرب‌الاجل جدید تعیین کرد

لندن – ایرنا – رئیس دوره ای اتحادیه اروپا هشدار داد که انگلیس تنها ۱۲ روز فرصت دارد تا طرح جدیدی را درباره نحوه اجرای برگزیت ارائه کند.

«آنتی رینی» نخست وزیر فنلاند که کشورش در حال حاضر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد طی اظهاراتی که در رسانه های روز پنجشنبه انگلیس بازتاب گسترده‌ای پیدار کرد، گفت با امانوئل مکرون رئیس جمههوری فرانسه توافق کرده‌اند که دولت لندن بایستی طرح خود را تا پایان ماه جاری میلادی (سپتامبر) بصورت مکتوب ارائه کند در غیر اینصورت «همه چیز تمام است».

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری در واکنش به این سخنان اعلام کرد که این کشور به مذاکره با اتحادیه اروپا ادامه داده و طرح خود را در زمان مناسب ارائه می کند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس دست یابی به توافق نهایی با اتحادیه اروپا درباره نحوه اجرای برگزیت را ممکن می داند اما اصرار دارد که این کشور در موعد ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه خارج می شود. دولت انگلیس ادعا می‌کند که مذاکرات با اتحادیه اروپا به ویژه در حوزه مورد اختلاف ایرلند شمالی، از زمانی که جانسون روی کار آمده پیشرفت کرده است. اما نخست وزیر انگلیس تاکنون درباره جزئیات این پیشرفت توضیحی نداده است.

مانع اصلی پیش روی توافق برگزیت، مساله طرح «پشتیبان» مرز ایرلند است که انگلیس را ملزم می کند به قوانین گمرکی و تجاری اتحادیه اروپا احترام گذارد تا از مشکلات مرزی بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی جلوگیری شود. با این حال جانسون و طرفداران برگزیت سخت با هرگونه وابستگی به قوانین اتحادیه اروپا در دوره پسا برگزیت مخالف هستند.

رئیس کمیسیون اروپا ژانکلود یونکر دیدار روز دوشنبه گذشته با جانسون را سازنده ارزیابی کرد اما گفت، تازمانی که طرح انگلیس به صورت مکتوب ارائه نشود نمی توانم ادعا کنم که پیشرفت واقعی حاصل شده است.

نخست وزیر فنلاند پس از ملاقات با رئیس جمهوری فرانسه به خبرنگاران گفت:‌ ما هر دو توافق کردیم که اکنون زمان آن است که جانسون طرح خود را مکتوب ارائه کند – در واقع اگر طرحی موجود است. اما اگر طرحی تا پایان سپتامبر طرحی ارائه نشود، همه چیز تمام است.

او قصد دارد تا درباره ضرب‌الاجل جدید ۱۲ روزه  انگلیس با دونالد توسک رئیس شورای اروپا مذاکره و بعنوان موضع رسمی اتحادیه اروپا اعلام کند. اما هنوز اجماعی در این رابطه حاصل نشده است.

این تحولات در حالی صورت می گیرد که دولت انگلیس به دلیل تعلیق طولانی پارلمان در آستانه اجرای برگزیت به دادگاه کشیده است. هفته گذشته دادگاه اسکاتلند تصمیم دولت را غیرقانونی اعلام کرد و پرونده آن را برای رای نهایی به دیوان دادگستری ارجاع داد.

روند رسیدگی به این پرونده از سه شنبه گذشته آغاز و یازده قاضی بلندپایه انگلیس در این باره تصمیم گیری خواهند کرد. دولت انگلیس ادعا می کند که تعلیق پارلمان یک تصمیم سیاسی است و ارتباطی به دستگاه قضا ندارد. اما معترضان از جمله ۷۵ نماینده مجلس که این شکایت را مطرح کرده معتقدند که نخست وزیر از اختیارات خود سوء استفاده کرده است.

پارلمان انگلیس از سه شنبه هفته گذشته به مدت پنج هفته تعطیل شد. به این ترتیب نمایندگان مجلس تنها دو هفته تا موعد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا فرصت خواهند داشت تا مانع اجرای برگزیت بدون توافق شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =