۳۲ موکب سمنان در اربعین به زائران حسینی خدمات ارائه می‌دهد

سمنان- ایرنا- جانشین ستاد عتبات عالیات استان سمنان در امور اربعین گفت: اربعین امسال ۳۲ موکب از این استان در مهران، نجف، کاظمین و کربلا به زائران خدمات‌رسانی می‌کند.

عباسعلی طالب‌بیدختی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: سال گذشته ۳۱ موکب از استان سمنان در اربعین حسینی در شهرهای مختلف عراق و ایران برای ارائه خدمات به شیفتگان اباعبدالله الحسین(ع) مستقر بود که این آمار امسال با افزایش یک موکب به ۳۲ موکب رسیده است.

وی با اشاره به اینکه اربعین امسال ۱۰ موکب از این استان در شهر نجف مسقر می‌شود، بیان کرد: ۱۶ هزار و ۴۰۰ اسکان و ۱۳ هزار و ۸۰۰ تغذیه برای موکب‌های نجف پیش بینی شده است.

طالب بیدختی افزود: برای شهر کربلا نیز ۱۲ موکب با ۱۸ هزار و ۲۵۰ اسکان و ۲۷ هزار تغذیه در نظر گرفته شده است.       

وی ادامه داد: موکب شیرخوارگان حسینی استان سمنان نیز در مسجد جامع براثای کاظمین مسقر می‌شود که وظیفه اسکان ۶ هزار نفر و انجام فعالیت‌های فرهنگی را به عهده دارد.

عضو شورای شهر سمنان اضافه کرد: موکب سفیدپوشان استان سمنان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این استان در شهرهای کاظمین کربلا و نجف برپا می‌شود.

وی هدف از استقرار موکب سفیدپوشان را اجرای برنامه‌های بهداشتی، سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها عنوان کرد.

طالب‌بیدختی با اشاره به اینکه پنج موکب از استان سمنان در بین راه نجف تا کربلا خدمت‌رسانی می‎کند، گفت: سه هزار و ۲۸۰ اسکان و پنج هزار و ۴۰۰ تغذیه نیز به عهده این موکب‌ها است.

ایجاد سه موکب در مرز مهران

وی اظهار داشت: سه موکب نیز در مزر مهران با ظرفیت ۶ هزار زائر و ۶ هزار و ۵۰۰ تغذیه پیش‌بینی شده خدمات ارائه می‌کند.

طالب بیدختی موکب بانوان در کربلا را از دیگر موکب‌های فعال استان سمنان در اربعین خواند و ادامه داد: موکب‌ خادم‌الرضا(ع) شهرداری سمنان در کربلا مستقر می‌شود که نظافت و پاکسازی معابر و خیابان‌های مشخص شده را به عهده دارد.   

جانشین ستاد عتبات عالیات استان سمنان در امور اربعین گفت: موکب رسانه‌ای فجر از استان سمنان نیز وظیفه اطلاع‌رسانی راهپیمایی میلیونی و جهانی اربعین شهدای کربلا را به عهده دارد که فعالان رسانه‌ای این استان در این امر مشارکت دارند.

پیاده‌روی اربعین به حرکت شمار زیادی از مسلمانان به سمت شهر کربلا، در جنوب بغداد، به منظور جمع شدن همه در چهلمین روز پس از سالگرد شهادت حسین بن علی، سومین امام شیعیان در واقعه عاشورا گفته می‌شود.

پیاده‌روی اربعین رویدادی میلیونی و یکی از قدرتمندترین نمادهای همبستگی میان جهان تشیع است. این رویداد، بزرگترین گردهمایی سالانه مذهبی در جهان است.

۷۳۴۲/۷۴۰۸