۲۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۷
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83481977
۰ نفر
پوتین بر گسترش روابط با چین تاکید کرد

مسکو – ایرنا - رئیس جمهوری روسیه در دیدار با نخست وزیر چین در خصوص توسعه همکاری‌های اقتصادی میان روسیه و چین گفت و گو کرد و خواستار گسترش بیش از پیش روابط مسکو و پکن شد.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد: ولادیمیر پوتین در دیدار با لی کچیانگ ابراز امیدواری کرد که در ماه نوامبر در اجلاس گروه بریکس و اتحادیه اقتصادی آسه آن بتواند با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین دیدار کند.
پوتین با اشاره به دیدار روز گذشته نخست وزیر چین با دمیتری مدودوف نخست وزیر روسیه گفت: اطمینان دارم دیدار شما تحرک خوبی به توسعه روابط دو کشور و همکاریهای اقتصادی خواهد داد.
رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه در یک دهه اخیر مسیر بسیار طولانی در تاریخ همکاریهای دوجانبه طی شده است، اظهار کرد: ما به معنای کامل این کلمه شرکای راهبردی هستیم که مشارکت راهبردی را بطور کامل اجرا می کنند.
وی افزود: همکاریهای ما بدون شک عامل بسیار مهمی در امور جهانی است و تاثیر فزاینده بر گسترش اقتصاد دو کشور و حل مسائل فرا روی دو کشور برای افزایش سطح زندگی مردم روسیه و چین دارد.
پوتین همچنین با اشاره به حجم مبادلات بازرگانی روسیه و چین که در سال گذشته برای نخستین بار از مرز 100 میلیارد دلار فراتر رفت، بر ضرورت تلاش متقابل برای افزایش این شاخص تاکید کرد.
نخست وزیر چین نیز با اشاره به اینکه دیدارهای منظم بین نخست وزیران چین و روسیه در دو دهه اخیر بطور منظم برگزار می شود افزود: دستور کار مذاکرات دو کشور دائم با موضوعات جدید پر می شود.
لی کچیانگ گفت: همکاریهای ما نه فقط به توسعه و پیشرفت دو کشور بلکه توسعه و ترقی منطقه و کل جهان بویژه باتوجه به تشدید بی ثباتی، وضعیت نامعلوم در جهان و منطقه و اقتصاد جهانی کمک می کند.
وی افزود: چین و روسیه دو کشور بزرگ همسایه هستند و برای ما بسیار مهم است که دوستی همکاری و روابط خود را تحکیم بخشیم تا تلاش های خود را برای تامین نظم جهانی تحت نظارت سازمان ملل و حمایت از سیستم تجارت آزاد مبتنی بر اصول تجارت جهانی بکار گیریم که برای تحکیم ثبات و امنیت جهان بسیار مهم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =