۲۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۷
کد خبرنگار: 1796
کد خبر: 83481937
۰ نفر

برچسب‌ها

هم افزایی دستگاه‌ها در حل مشکلات زیست محیطی راهگشا است

قزوین - ایرنا - مدیر کل جدید محیط زیست استان قزوین گفت: هم‌افزایی میان دستگاه‌ها می‌تواند مشکلات زیست محیطی را کاهش داده و به مطالبات اجتماعی در این حوزه پاسخ دهد.

حسن عباس نژاد روز پنجشنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین افزود:برای نیل به هم‌افزایی میان دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکلات زیست محیطی ابتدا باید ساختار تصمیم گیری کلان در این حوزه تغییر یابد.

وی گفت: در حوزه مدیریت محیط زیست باید تفکر سیستمی حاکم شود تا بتوانیم با کارشناسی هرچه بیشتر مشکلات زیست محیطی را برطرف کنیم.

وی اضافه کرد: همه باید تلاش کنیم که با نظرات کارشناسی، تدوین الگوها و کمک تشکلات زیست محیطی، مطالبات مختلف را پاسخ داده و برای حل مشکلات این حوزه تلاش کنیم.

عباس نژاد به فرسایش خاک در استان پرداخت و گفت: دشت قزوین طاقت چرای این همه شتر را ندارد و این مساله باید پیگیری شود؛ چون هر تن فرسایش خاک در سال هزینه بالایی برای کشور ایجاد می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه آلودگی محیط زیست در کشور بیداد می‌کند، اظهار داشت: باید برای رفع این آلودگی‌ها از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرده و با هم‌افزایی میان دستگاه‌های اجرایی گام‌های بلندی را در این زمینه برداشت.   

عباس نژاد به پدیده پسماند اشاره کرد و گفت: این معضل به همه استان‌ها گسترش یافته و متاسفانه تاکنون فقط توانسته‌ایم ۳۰ درصد پسماند تولیدی را مدیریت کرده و هنوز مابقی به صورت سنتی دفن می‌شود.

وی مدیریت پسماند را از دیگر اولویت‌های محیط زیست عنوان کرد و گفت: فقط ۶۵ درصد فاضلاب تولیدی کشور مدیریت می‌شود و بیشتر استان‌ها به دلیل فقدان سیستم مکانیزه، فاضلاب را در محیط زیست رها می‌کنند.

عباس نژاد یادآور شد: بدنه محیط زیست باید در کنار پویایی از تفکر کارشناسی و چند وجهی بهره گرفته و بتواند توسعه پایدار را محقق سازد.

محیط زیست قزوین در مسیر توسعه پایدار قرار دارد

مدیر کل سابق محیط زیست استان قزوین نیز در این مراسم گفت: اقداماتی که تاکنون در حوزه محیط زیست استان قزوین اتفاق افتاده باعث شده تا این استان در مسیر توسعه پایدار قرار گیرد.

حسن پسندیده افزود: استان قزوین دارای ظرفیت‌های فراوانی بوده و در مسیر توسعه پایدار قرار دارد و اگر برخی مشکلات مرتفع شوند قطعا توسعه پایدار هرچه سریعتر محقق می‌شود. 

وی گفت: متاسفانه استقرار برخی معادن که بدون ضابطه فعالیت می‌کنند باعث تنظیم شکواییه‌های متعددی شده و باید در این خصوص رویکرد جامعی اتخاذ شود. 

این مسئول با بیان اینکه استان قزوین دارای پنج هزار واحد تولیدی در حوزه صنعت و کشاورزی و دارای ۱۶ شهرک صنعتی است،افزود:در سال ۹۷ پنج روز آلوده در استان ثبت شد ولی در سال ۹۸ تاکنون هیچ موردی از آلودگی هوا گزارش نشده است که این موارد نشان از کاهش آلایندگی در این استان دارد.

وی با اشاره به تنوع زیستی فراوانی در استان و وجود ۱۳۰ هزار هکتار مساحت مناطق حفاظت شده زیست محیطی در قزوین، گفت: تالاب فصلی الله آباد، دریاچه اوان، دهکده طبیعت باراجین و باغستان‌های سنتی قزوین از مهمترین جاذبه‌های طبیعی قزوین هستند که می‌تواند ظرفیت اکوتوریسم را در استان افزایش دهد.

پسندیده افزود: برای حفاظت از محیط زیست طبق اصل ۵۰ قانون محیط زیست همه باید دغدغه محیط زیستی داشته باشند و خوشبختانه در استان قزوین یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر محیط‌بان دغدغه زیست محیطی وجود دارد.

وی گفت: در یک و نیم سال اخیر ۱۹ طرح کلان در استان قزوین مورد مطالعات زیست محیطی قرار گرفت که طرح احداث راه‌های قزوین به گیلان و مازندران از جمله طرح‌هایی بود که همه دستگاه‌های استان مصالح جمعی استان را در آن لحاظ نمودند. 

این مسئول با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال‌های گذشته، گفت:۲ هزار و ۴۰۰ پایش از واحدهای تولیدی، ۱۰۰ مورد بازدید از مراکز معاینه فنی، ۷۰ مورد نمونه برداری از بانک ژن و افزایش ۲۰ درصدی جمعیت حیات وحش از اقدامات محیط زیست در استان قزوین طی سال‌های گذشته بوده است.

۹۹۲۵*۶۱۰۱