۲۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۴
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 83481936
۰ نفر

برچسب‌ها

مرکز جامع تحقیقات سرطان در زنجان  راه‌اندازی می‌شود

زنجان - ایرنا - تفاهم نامه همکاری مشترک به منظور راه‌اندازی مرکز جامع تحقیقات سرطان با همکاری دانشگاه‌های استان، اداره کل محیط زیست و مشارکت‌های مردمی به زودی منعقد می‌شود که با تحقق این امر فعالیت و برنامه‌های این حوزه بیش از گذشته نظامند و هدفمند می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان  روز پنجشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت:  به این مهم توجه داشت که کشورمان  کمبود مراکز تحقیقات و  مشکل درمان بیماری سرطان  ندارد،   بلکه کنترل این بیماری اهمیت دارد و تحقق این امر نیازمند راه اندازی تشکیلاتی جامع و منسجم است.

دکتر علیرضا شغلی افزود: بر این منبا و در قدم اول پژوهش ها اهمیت دارد  و اجتماعی سازی سلامت با رویکردی ویژه به پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و مراقبت های مرتبط با بیماری سرطان، تقویت رویکردهای پژوهشی بین بخشی، جلب مشارکت های بخش غیر دولتی و داوطلبین در امرنهادینه سازی پژوهش های مرتبط با سرطان،   از موارد مهم محسوب می شوند.

این مسول با اشاره به اینکه دستگاههای متولی از جمله دانشگاه های استان دارای امکانات و ظرفیت های متعددی هستند، گفت: این بخش ها می توانند  با اشتراک گذاری توانمندی ها، اطلاعات و امکانات می توانند در رسیدن به هدف مورد نظر عملکرد موثرتری داشته باشند.

وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی امر حوزه سلامت در ۲۰ درصد  بار بیماری ها به ویژه سرطان مسئولیت داشته و ۸۰ درصد باقیمانده نیز خارج از محیط دانشگاهی و با همکاری های بین بخشی  در قالب انعقاد تفاهم نامه امکان پذیر است.

شغلی افزود: بررسی های نشان می دهد تا کنون مرکز جامع تحقیقات سرطان در کشور راه اندازی شده و برای اولین بار این مهم در این استان به وقوع پیوسته که چشم انداز بهتری را در برنامه ریزی های آینده بوجود می آورد.

وی اظهارداشت: در زمان حاضر مراکز در ارتباط با درمان بیماری سرطان در استان شکل گرفته و اما وجود مرکز جامع تحقیقات سرطان می تواند به ابعاد پیشگیری و کنترل آن نیز توجه ویژه ای داشته باشد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: این مرکز قصد دارد در ابعاد مختلف دیگری نظیر مراقبت در منزل، بحث سبک زندگی ومراقیت های  پایانی بیماری سرطان و در مجموع در ارتباط بامسائل مرتبط این بیماری فعالیت داشته باشد.

وی یادآوری کرد: راه اندازی مرکز تحقیقات سرطان نیازمند مشارکت و تشکیل جلسات متعدد به منظور ترسیم نقشه راه جهت تشکیل مرکز بوده ودر  این راستا می توان از ظرفیت تیمهای مختلف، برنامه های مستند و مدون، تاثیر گذاری مطلوبی بر برنامه ها و سیاست های کلان استان داشت.

۹۶۴۶/۸۰۶۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =