۲۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۴
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 83481713
۰ نفر

برچسب‌ها

کانون خارجی قره قوم عامل آلودگی هوای مشهد است

مشهد- ایرنا- عامل آلودگی هوا و منشاء گرد و غبار مشهد از صحرای قره قوم و مرز میان ۲ کشور ترکمنستان و ازبکستان است.

مردم مشهد روز پنجشنبه با افزایش مشهود گرد و غبار در هوای این کلانشهر پس از بیش از ۲ ماه تجربه هوای سالم غافلگیر شدند تا جایی که به گفته مسئولان و متولیان، شاخص کیفیت هوای این شهر طی چهارشنبه شب به صورت لحظه ای تا حدود ۲۰۰ ای.کیو.آی هم رسید.

گرچه از ابتدای امسال تاکنون شمار روزهای پاک در مشهد نسبت به مدت مشابه پارسال به بیش از دو برابر هم رسید اما آلودگی غافلگیر کننده دیشب و امروز هوای این کلانشهر به نوعی موجب بر هم خوردن پیش بینی ها و ثبت نخستین روز هوای آلوده برای تمام گروه های سنی در سال جاری شد.

قره قوم مقصر تکراری 

تجربه بیش از هفت روز آلودگی هوا در مشهد طی سال ۱۳۹۶ که ناشی از حرکت ذرات معلق از صحرای قره قوم در ترکمنستان بود و نیز آلودگی هوای این شهر به خاطر افزایش ذرات معلق در هوا طی هفتم خرداد ماه پارسال که عامل آن ۲ کانون گرد و خاک قره قوم در ترکمنستان و هرات در افغانستان اعلام شد، بار دیگر دیشب و امروز برای شهروندان مشهد تکرار شد.

مدیر مرکز پایش آلاینده ‌های زیست محیطی شهرداری مشهد گفت: از عصر دیروز (چهارشنبه) شاهد ورود توده گرد و غبار به مشهد بودیم که اوج آلودگی هوا در ساعت ۱۹ دیروز بود.

رضا اسماعیلی افزود: این آلودگی باعث افزایش غلظت ذرات معلق در هوای مشهد شد که تا ۲۵۰ میکروگرم در متر مکعب هم رسید در حالی که سطح استاندارد این آلاینده ۳۵ میکرو گرم در متر مکعب می باشد.

وی اظهار داشت: گرچه از ساعت ۲۰ شب گذشته روند ورود ذرات معلق و گرد و غبار کاهش یافت اما در حال حاضر میزان ذرات ثابت و ماندگار شده است.

وی گفت: هم اکنون شاخص ۲۴ ساعته غلظت ذرات ۱۴۵ میکروگرم در مترمکعب و شاخص لحظه ای آن نیز ۵۰ میکروگرم در متر مکعب است اما تا رسیدن به استاندارد فاصله بسیار داریم.

اسماعیلی افزود: بررسی ها نشان می دهد منشاء گرد و غبار مشهد در ترکمنستان است و طبق بررسی های اولیه توده گرد و غبار شب گذشته از صحرای قره قوم و مرز میان ترکمنستان و ازبکستان شکل گرفته و به مشهد رسیده است.

وی اظهار داشت: اکنون اوج آلودگی را گذرانده ایم و امروز نیز شاهد باقی ماندن غلظت آلودگی بیش از استاندارد خواهیم بود اما این روند کاهش یافته و طی یک تا ۲ روز آینده وضعیت عادی در هوای مشهد خواهیم داشت. 

اولویت رسیدگی به معضل گرد و غبار 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز گفت: با توجه به سابقه تحت تاثیر قرار گرفتن شهر مشهد از کانون های خارجی قره قوم، هرات و امثال آن طی سالهای گذشته این موضوع و رسدیگی به آن همچنان به یکی از اولویت های زیست محیطی استان تبدیل شده است.

تورج همتی با اشاره به سفر هفته آینده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به خراسان رضوی افزود: با توجه به شرایط موجود و اهمیت موضوع، بحث اصلی در این سفر بررسی وضعیت گرد و غبار و فعالیت کانون های خارجی و آثار زیست محیطی آن در این استان خواهد بود.

وی با اشاره به شدت آلودگی هوای امروز و وجود ذرات معلق در هوای تنفسی اظهار داشت: توصیه های لازم به ادارات و دستگاه های مختلف اعلام شده است.

وی گفت: به پلیس راهور نیز تاکید شده است با خودروهای آلاینده و فاقد گواهی معاینه فنی در شهر برخورد شدید صورت گیرد.

همتی افزود: علاوه بر حذف فعالیت در فضای روباز مهدهای کودک، ادارات نیز موظف به کاهش استفاده از خودروهای دولتی برای تردد در سطح شهر شده اند.

وی اظهار داشت: آلودگی هوا یکی از مسائل مهم زیست محیطی در مشهد است که تردد خودروها، فعالیت واحدهای صنعتی و مصرف سوخت از جمله عوامل آن است. 

۱۸ کانون بحران گرد و غبار
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از عوامل مهم و موثر در بروز آلودگی هوای این شهر را وجود کانون های بحران ریزگرد داخلی و همچنین در کشورهای همسایه شمالی و شرقی دانست.
وی گفت: ۱۶ کانون بحران گرد و غبار داخلی وجود دارد که تعدادی از آنها کلانشهر مشهد را تحت تاثیر قرار می دهند و علاوه بر آن ۲ کانون گرد و خاک در ترکمنستان و افغانستان نیز شهر های مشهد و سرخس را تحت تاثیر خود دارند.
شهروندان مشهد طی پنج ماه امسال هوای ناسالم نداشتند

مدیر مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی شهرداری مشهد گفت: این کلانشهر طی پنج ماه اول امسال هوای ناسالم نداشته و در این مدت مردم مشهد ۲۶ روز هوای پاک و ۱۲۹ روز هوای سالم تنفس کرده اند.

اسماعیلی افزود: این در حالی است که در مدت مشابه پارسال مردم این شهر ۱۷ روز هوای پاک و ۱۱۹ روز هوای سالم تنفس کردند و شمار روزهای دارای هوای ناسالم برای گروه‌ های حساس در این کلانشهر ۱۶ روز و برای تمام افراد سه روز ثبت شده است.

وی بارندگی‌ های خوب و افزایش چشمگیر پوشش گیاهی در استان خراسان رضوی را علت بهبود کیفیت هوای مشهد طی سالجاری دانست.

وی اظهار داشت: مردم مشهد طی سال گذشته ۴۵ روز هوای پاک، ۲۷۵ روز هوای سالم و ۴۵ روز هوای ناسالم تنفس کردند.

اسماعیلی گفت: کلانشهر مشهد امروز نخستین روز دارای هوای ناسالم برای هه گروه های سنی را در کارنامه خود ثبت کرد.

۷۴۹۶/۶۰۵۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =