۲۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲:۰۵
کد خبرنگار: 1763
کد خبر: 83481621
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست وزیر عراق عازم چین شد

بغداد - ایرنا - "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق چهارشنبه شب برای انجام یک سفر رسمی چند روزه عازم پکن پایتخت چین شد.

دفتر نخست وزیر عراق چهارشنبه در اطلاعیه اعلام کرد که عبدالمهدی برای انجام یک سفر رسمی چند روز در راس یک هیات بلند پایه راهی پکن پایتخت چین شده است. 

بر اساس این اطلاعیه، در این سفر چندین توافقنامه مهم اقتصادی از جمله در زمینه های صنعت، کشاورزی و راه و ساختمان میان دو طرف امضا خواهد شد. 

عبدالمهدی هنگام ترک بغداد به مقصد پکن در جمع خبرنگاران گفت که به منظور تکمیل توافقاتی که در سال 2015 میان دو کشور شد به چین سفر می کند. 

وی با تاکید بر اهمیت این سفر، عراق را  رابط میان خاوردور و خاورنزدیک دانست. 

نخست وزیر عراق با اشاره به تجربیات موفق حضور اقتصادی چین در آسیا و آفریقا بعنوان یک اقتصاد عظیم و یکپارچه، بر تمایل بغداد برای گسترش همه جانبه روابط با پکن تاکید کرد. 

پیشتر عبدالحسین الهنین مشاور نخست وزیر عراق در تشریح اهمیت این سفر ضمن اشاره به توافقنامه های مهمی که میان دو کشور امضا خواهد شد، گفت که سیاست بغداد توسعه روابط با همه کشورهاست چرا که خود را دوست همه می داند و بعنوان عاملی موثر در جهان می تواند پل ارتباطی میان کشورهای جهان باشد 

وی در عین حال گفت که تقویت روابط با چین، مرحله پایانی این سیاست نیست بلکه بغداد توجه ویژه به توسعه روابط خود با واشنگتن دارد و توافقنامه های مهمی نیز برای امضا (در سفر عبدالمهدی به واشنگتن) آماده شده است. 

الهنین گفت که عراق دروازه های کار و سرمایه گذاری در خاک خود را به روی کشورهای جهان بویژه همسایگانش گشوده و در راس این کشور باید از ایران، عربستان، ترکیه، قطر، مصر و دیگرکشورهای خلیج فارس نام برد. 

سفر نخست وزیر عراق به پکن در حالی انجام می شود که در ماههای اخیر شایعاتی مبنی بر تعویق چند باره سفرش به واشنگتن بدلیل دلخوری کاخ سفید از عدم همراهی عبدالمهدی با سیاست های منطقه ای آمریکا بویژه در خصوص تحریم های ضد ایرانی و نیز جبهه مقاومت اسلامی عراق (الحشد الشعبی) و نیز مقاومت بغداد در برابر باج خواهی های اقتصادی و امتیاز دهی به شرکت های آمریکایی، منتشر شده است. 

با این حال سیاست بغداد در سالهای اخیر بویژه در دوره حدود یکساله دولت فعلی به سمت تقویت روابط با همه همسایگان و قدرت های شرقی و غربی بوده است تا ضمن بازیابی نقش خود بعنوان یک بازیگر موثر، منابع تامین نیازها و همکاری های اقتصادی، تجاری، دفاعی و نظامی خود را نیز تنوع بخشد.

بر همین اساس، ناظران سفر عبدالمهدی به چین را هم از بعد توافقنامه هایی که قرار است میان دو کشور امضا شود و هم از این که این سفر پیش از دیدار از واشنگتن صورت می گیرد، دارای ابعاد مهم سیاسی و اقتصادی و نیز پیام های آشکار به شرکای غربی بغداد می دانند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =