۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۴۷
کد خبرنگار: 1104
کد خبر: 83481565
۰ نفر

برچسب‌ها

اتاق ایران با نام «مولانا» در دانشگاه قزاقستان دایر شد

تهران-ایرنا- اتاق ایران به مناسبت ۲۷ شهریورماه «روز شعر و ادب فارسی» با حضور مقامات محلی استان مانگیستائوی قزاقستان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استان های غربی قزاقستان و رئیس و معاونان دانشگاه «یسه نوف کاسپین»، در این دانشگاه گشایش یافت.

 قرار است در این اتاق که به همت سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آکتائو و با همکاری دانشگاه مورد اشاره تجهیز و آماده سازی و به نام اتاق «مولانا» نامگذاری شده است، رشته زبان وادبیات فارسی و پس از آن رشته ایران شناسی تدریس شود. برای آغاز ۱۰ تن از داوطلبان این رشته از ملیت های مختلف در مقطع کارشناسی پذیرفته شده و از هفته جاری آموزش خود را آغاز خواهند کرد.

در مراسم گشایش اتاق ایران که با حضور ایرانیان مقیم و دانشجویان دانشگاه مذکور و مسئولان محلی و با سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد، دکتر «حبیب الله ملکوتی فر» سرکنسول کشورمان ضمن تشکر از استاندار مانگیستائو و رئیس دانشگاه یسه نوف کاسپین، زبان را دریچه شناخت و ورود به فرهنگ ملل خواند و با اشاره به ظرافت های زبان فارسی و با توجه به اشتراکات لغوی فراوان میان ملت های منطقه اظهار امیدواری کرد که گشایش این رشته در دانشگاه یسه نوف سرآغازی بر گسترش روابط علمی و فرهنگی بیشتر این دانشگاه با دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران در تمام زمینه ها باشد.

 وی اعلام کرد که با مذاکراتی که با روسای دانشگاههای ایران در زمینه همکاری های علمی داشته است و آمادگی کاملی در ایران برای هر نوع همکاری با دانشگاه یسه نوف کاسپین وجود دارد.

 در این مراسم معاون استاندار استان مانگیستائو و رئیس دانشگاه یسه نوف طی سخنانی ضمن تجلیل از فرهنگ اصیل ایرانی و تشکر از تلاش های به عمل آمده برای راه اندازی رشته زبان وادبیات فارسی و گشایش اتاق ایران در این دانشگاه، اظهار امیدواری نمودند که روابط علمی و فرهنگی میان دانشگاه های ایران اسلامی و استان مانگیستائو هر چه بیشتر در زمینه های گوناگون گسترش یابد. مسئولان یاد شده با اشاره به گشایش دپارتمان کشاورزی در این دانشگاه اظهار امیدواری کردند تا بتوانند از تجربه های دانشگاه های کشاورزی کشورمان برای راه اندازی و گسترش رشته های مربوطه در این دپارتمان نیز بهره بگیرند.

گفتنی است رشته زبان و ادبیات فارسی طی مذاکرات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران با دانشگاه یسه نوف، امسال در شمار رشته زبان های خارجی این دانشگاه و به عنوان یکی از چهار زبان خارجی قرار گرفت که دانشجویان این دانشگاه مجاز به انتخاب آن هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =