سخنوری ابزار رهبری جامعه است

تهران- ایرنا- عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سخنوری ابزار رهبری جامعه است، گفت: هیچ رهبر موفقی در دنیا نبوده که سخنور خوبی نباشد.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه ایرنا، غلامعلی حدادعادل شامگاه چهارشنبه در مراسم اختتامیه سومین دوره مسابقات همدل با بیان اینکه ۶ ماه است که بازنشسته شده و برای اولین بار در  این مدت دوباره به دانشگاه بازگشته است، افزود: خوشحالم که اکنون و بعد از بازنشستگی در فضای آشنای دانشگاه و میان دانشجویان خارجی سخنرانی می کنم.
وی با تاکید بر اینکه سخنوری و سخنرانی بالاترین حد زبان دانی است، خاطر نشان کرد: کسی که می تواند خوب، درست، روان و دلنشین سخن بگوید، بر قله های مهارت های زبان و ادبی صعود کرده است.
رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی با بیان اینکه سخنوری ابزار رهبری جامعه است، ادامه داد: هیچ رهبر موفقی در دنیا نبوده که سخنور خوبی نباشد و رهبری جامعه را نتواند در دست بگیرد.
وی با  توصیه به دانشجویانی که قصد انتخاب شغل معلمی دارند، افزود: سخنوری اولین مهارت لازم برای معلمی است و برای خوب بودن باید خوب و درست صحبت کرد، زیرا بین فکر و زبان یک رابطه مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه هرکس زبان و بیانش روشن تر باشد، فکرش نیز روشن تر است، ادامه داد: حتی ملتی که زبان نیرومندتری داشته باشد، معلوم است که فکر نیرومندتری نیز دارد. هرکسی که ذهنش از شعر سرشار باشد آگاهانه و ناآگاهانه، زیبایی های شعری در زبان عادی وی جلوه گر می شود.
وی تاکید کرد که باید همواره سخنی گفت که مناسب مخاطب باشد و باید این سخن را به سادگی بیان کرد تا بر دل مخاطب بنشیند.
پیش از سخنان حدادعادل، عبدالغفور لیوال سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران نیز سخن را آینه هستی دانست و گفت: سخن راندن و سخن گفتن خوب، کار بسیار مشکلی است که در میان جوانان دانشجوی افغان مقیم ایران به خوبی گسترش یافته است.
وی با اشاره به اینکه تا قبل از ۱۰ سال گذشته، مردم افغانستان تنها نقالی را بلد بودند، اظهار داشت: ما فقط می توانستیم از روی کاغذ بخوانیم و هرگز نمی توانستیم ناخودآگاه سخنرانی کنیم اما امروز هرکسی که در کار اجتماعی است باید سخنرانی و سخن گفتن خوب را بیاموزد.
وی به دانشجویان مهاجر افغانستانی مقیم ایران گفت که در برنامه های آینده این سفارت گسترش همکاری با جوانان افغان را در دستور کار دارد.

در مجموع ۳۷۰ نفر در بخش دانش آموزی و دانشجویی شرکت کردند که ۳۰۰ نفر آنها از افغانستان از کشورهای یمن، سوریه، سنگال، چین، عراق و لبنان در سومین دوره مسابقات بین المللی سخنرانی همدل حضور داشتند از میان دانش آموزان ۳ نفر و از میان دانشجویان نیز ۳ نفر به عنوان برترین ها انتخاب شدند.
این مسابقات به همت گروه دانشجویی همدل(دانشجویان افغانستانی مقیم ایران) برگزار شد./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =