۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۷
کد خبرنگار: 1217
کد خبر: 83481422
۰ نفر
ترکیه و ایران همکاری در حوزه بهداشت و درمان را افزایش می دهند

ایرنا- آنکارا- در دیدار دکتر محمود واعظی رییس دفتر ریاست جمهوری ایران و رییس طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه با وزیر بهداشت و درمان ترکیه طرفین در زمینه توسعه همکاریها در حوزه بهداشت و درمان بین دو کشور به توافق رسیدند.

به گزارش ایرنا از آنکارا، واعظی که برای شرکت در بیست و هفتمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آنکارا بسر می برد عصر چهارشنبه در دیدار با "فخرالدین کوجا" وزیر بهداشت ترکیه گفت: هر دو کشور در حوزه پزشکی، ساخت دارو و تجهیزات مربوطه از جمله سلول‌ های بنیادین، درمان‌های سلولی، پیوند اعضاء، بیوتکنولوژی و بافت اعضا پیشرفت‌ های بسیار خوبی دارند و می‌توانند مکمل نیازهای هم باشند.

وی با اشاره به ایجاد کمیته سلامت در کمیسیون مشترک همکاری‌ های اقتصادی ایران و ترکیه، این مساله را نشانه توجه دو کشور به ظرفیت‌ های فراوان همکاری‌ در عرصه بهداشت و درمان دانست و زمینه‌های همکاری در عرصه بهداشت و درمان را بسیار متنوع و فراوان دانست و گفت: تشویق و حمایت بخش‌های خصوصی فعال دو کشور برای ارتباط در زمینه پزشکی می‌تواند عرصه گسترده‌ای جهت توسعه همکاری‌های تجاری باشد.

واعظی از میزبانی خوب دولت ترکیه در اجلاس سه‌جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه و همچنین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور قدردانی کرد و گفت: پیامی که در روزهای اخیر در سایه همکاری سه جانبه ما منتشر شد، پیام صلح و امنیت برای ملت‌های منطقه و پیامی که از نتایج خوب دیدار روسای جمهوری و کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی مخابره شد، صمیمیت عمیق دو کشور و همکاری در جهت منافع ملت‌های ایران و ترکیه است.

وزیر بهداشت ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به اراده دو دولت برای تقویت همکاری‌ها، گفت: ترکیه آماده توسعه همه جانبه همکاری با ایران در زمینه بهداشت و درمان و از جمله تأمین بخشی از داروهای مورد نیاز از ایران است.

وی حجم تجارت دو کشور در عرصه پزشکی را بسیار کمتر از ظرفیت‌های موجود ارزیابی کرد و افزود: باید با همکاری نزدیک‌ تر از جمله تأمین دارو، فناوری‌های درمانی، تجهیزات و آموزش پزشکی فضای جدیدی در توسعه روابط فیمابین بگشاییم.

وزیر بهداشت ترکیه با تشکر از دعوت وزیر بهداشت ایران برای سفر وی به تهران، ابراز امیدواری کرد این سفر در نزدیکترین زمان ممکن صورت پذیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =